Dziecko

i

Autor: tookapic/Pixabay/cc0 Dzieci potrzebują rodzin zastępczych

Dzieci potrzebują opieki. Zostań rodzicem zastępczym – znamy warunki!

2023-01-03 15:00

Zaczyna brakować rodzin zastępczych. Do tej pory Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie nie narzekało na brak chętnych do opieki nad dziećmi w potrzebie. Zaczyna się to jednak zmieniać. W ubiegłym, 2022 roku, nie udało się przeszkolić żadnej nowej osoby ani rodziny.

Zaczyna brakować rodziców zastępczych w powiecie tarnowskim. Do końca grudnia 2022 roku, w tak zwanej pieczy zastępczej umieszczono blisko 170-cioro dzieci, a potrzeby stale rosną. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Na razie udawało się korzystać z pomocy rodziców zastępczych w naszym regionie, ale liczba dostępnych miejsc topnieje w szybkim tempie. W poprzednim roku nie udało się przeszkolić żadnej nowej osoby, ani rodziny, która w razie potrzeby mogłaby przyjąć dziecko pod swój dach. To oznacza problemy, a być może także poszukiwanie rodzin zastępczych na terenie Polski.

- Potrzeby stale rosną. Na dzień przygotowywania sprawozdania z minionego roku w pieczy zastępczej mieliśmy 165 dzieci. Ale już w ubiegłym tygodniu umieszczaliśmy w rodzinie zastępczej kolejnych kilkoro maluchów. To się zmienia z dnia na dzień i wygląda na to, że potrzebna będzie promocja rodzicielstwa zastępczego. Bardzo liczymy na to, że zgłoszą się kolejni kandydaci, którzy zechcą dać serce, dom i opiekę tym dzieciom, które tego potrzebują – mówi Anna Górska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie.

Gwiazdy jednego hitu. Te piosenki zna każdy!

Placówka planuje w tym roku kampanię promującą rodzicielstwo zastępcze w powiecie tarnowskim. Wiele osób ma bowiem mylne wyobrażenia na temat pieczy zastępczej. Pokutuje przekonanie, że aby stworzyć rodzinę zastępczą, trzeba być w związku małżeńskim, tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastępczym rodzicem została osoba samotna. Nie ma też wymogu rezygnacji z pracy zawodowej, czy posiadania na własność mieszkania albo domu. Wystarczy być obywatelem Polski, nie być karanym i posiadać zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia. Koniecznym wymogiem jest natomiast przejście specjalnego szkolenia, które składa się z 50 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin zajęć praktycznych.

Dyrektor PCPR w Tarnowie Anna Górska zauważa, że dzieci, które trzeba objąć opieką zastępczą lawinowo przybywa w ostatnim czasie. Co istotne, dzieci nigdy nie są „odbierane” rodzicom biologicznym z powodu złej sytuacji finansowej. Najczęściej są to przypadki, kiedy rodzice nie są w stanie podołać wychowaniu pociech, gdy w grę wchodzi alkohol albo przemoc. Wówczas sąd podejmuje decyzję o zabezpieczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. W wielu przypadkach rodzice biologiczni zrzekają się praw rodzicielskich. Na zmianę tej decyzji mają 6 tygodni. Po upływie tego czasu sąd otwiera drogę do adopcji dziecka.

Warto wiedzieć, że rodziną zastępczą nie zostaje się na zawsze. Są przypadki, kiedy ze względy na stan zdrowia, albo wypalenie rodzina może zrezygnować z pełnienia swojej funkcji. Natomiast przez cały czas opieki nad dziećmi może liczyć na wsparcie i pomoc specjalistów, na przykład psychologa czy logopedy. Powiatowe Centrum pomocy Rodzinie pośredniczy również w przypadku konieczności korzystania przez dziecko z pomocy innych terapeutów. A więcej informacji na temat pieczy zastępczej można znaleźć na stronie pcprtarnow.pl.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Ile naprawdę wiesz o języku polskim? Pierwszy super test językowy w 2023 roku!

Pytanie 1 z 12
Czy zdanie w języku polskim może istnieć bez orzeczenia?