Dzieci mają krzywe kręgosłupy. Będzie powtórka darmowych badań [ZDJĘCIA]

2021-03-15 9:11

To nie są dobre informacje. W Tarnowie przybywa dzieci, które mają problemy z prawidłową postawą. Potwierdziła to ostatnia edycja bezpłatnych badań profilaktycznych, zorganizowanych przez Zespół Przychodni Specjalistycznych. Zdecydowana większość małych pacjentów, którzy zgłosili się do specjalistów, będzie musiała skorzystać z rehabilitacji.

Pierwsza po dłuższej przerwie Kolorowa Sobota była poświęcona badaniu wad postawy. Lekarze z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie uznali, że w dobie pandemii, nauki zdalnej i przymusowego spędzania czasu w pozycji siedzącej przed monitorem komputera, trzeba sprawdzić kondycję kręgosłupów młodych tarnowian. Niestety, wnioski, do których doszli po wykonaniu badań, nie napawają optymizmem. Ponad 80 procent dzieci, które skorzystały minionej soboty z bezpłatnych konsultacji, ma zdiagnozowane problemy. Specjaliści stwierdzili między innymi okrągłe plecy, stopy płasko koślawe, skoliozy czy odstające łopatki.

– Panująca obecnie pandemia, która wymusza ograniczenie aktywności fizycznej, zajęcia szkolne online w pozycji siedzącej, bez aktywnych przerw, tylko potęgują to zjawisko. Bez konkretnych działań w postaci ćwiczeń korekcyjnych, poprzedzonych weryfikacją wad postawy, dzisiejsze pokolenia dzieci i młodzieży zasili poczekalnie przychodni medycznych w wieku 25-30 lat. Przypomnę, że niewyleczone wady postawy w wieku dorosłym już tylko się pogłębiają – nie można ich wyleczyć czy cofnąć. Musimy pamiętać, że tylko w trakcie rozwoju dziecka możemy skorygować wady postawy – mówi Jarosław Kolendo, lekarz ortopeda i prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Florystka roku - Małgorzata Szwakiel

Zainteresowanie ostatnią edycją darmowych badań dla dzieci było duże. U tak wielu dzieci wykryto nieprawidłowości, że organizatorzy postanowili o powtórzeniu akcji. Niebawem podana zostanie dokładna data i sposób rejestracji na bezpłatne konsultacje dla najmłodszych. Specjaliści ZPS będą zwracać uwagę na ustawienie kolan, stóp, prawidłowe odwodzenie bioder, ruchomość stawów, sprawdzą kręgosłup, który w pozycji siedzącej jest bardzo obciążony. Jeżeli podejrzenie problemu potwierdzi się, pacjent otrzyma wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

A póki co lekarze zachęcają, by jak najczęściej korzystać z ruchu, nie tylko w domu ale przede wszystkim na świeżym powietrzu. Ćwiczenia ogólnorozwojowe nie tylko wzmacniają mięśnie, ale w ten sposób wspierają walkę z wadami postawy. Niestety, godziny spędzone przed komputerem skutkują kłopotami z kolanami, stawami biodrowymi i kręgosłupem. Jeżeli w porę nie uda się wychwycić problemu, wady będą się pogłębiać, powodując w dorosłym życiu problemy z poruszaniem. Przy małej wadzie często wystarczy rehabilitacja u specjalisty a nawet we własnym domu, bywa jednak i tak, że konieczny jest zabieg operacyjny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Co myślisz o nauce i pracy z domu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE