Dobra wiadomość! Będzie więcej klas w szkołach średnich

2021-07-22 12:33
Szkoła nauczyciel
Autor: Alexas_Fotos/Pixabay/cc0 Będzie więcej odziałów klas pierwszych w szkołach średnich

Mimo koniecznych oszczędności, w tarnowskich szkołach średnich uda się jednak otworzyć więcej oddziałów, niż pierwotnie planowano. Taką decyzję podjął prezydent miasta na podstawie wyników symulacji przydziału uczniów do poszczególnych placówek. W sumie we wrześniu naukę w szkołach ponadpodstawowych w Tarnowie rozpocznie 2040 uczniów.

Pierwotnie planowano, że w tarnowskich szkołach ponadpodstawowych od września 2021 roku będą działały 62 klasy pierwsze. Już wiadomo, że oddziałów będzie 66. Dodatkowe klasy zostaną uruchomione w liceach, do których aplikowało najwięcej chętnych ósmoklasistów. W I, III i IV LO podwojono najmocniej oblegane oddziały z rozszerzoną biologią. Dodatkowo w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ma zostać uruchomiony nowy kierunek, kształcący w zawodzie technik spawalnictwa.

Szalony motocyklista na ulicach Kalisza

- Choć wiążę się to z większymi nakładami finansowymi z budżetu miasta, zdecydowaliśmy w trosce o uczniów o zwiększeniu liczby klas w porównaniu z pierwotnymi planami. Być może dojdą jeszcze klasy po rekrutacji uzupełniającej – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Chciałbym w związku z tym przypomnieć, iż z obiecanych na ten rok 213 milionów złotych rządowej subwencji oświatowej, miasto otrzymało niespełna 211 milionów złotych, czyli w sumie musi dołożyć z własnego budżetu 129 milionów złotych, aby między innymi w pełnym stopniu sfinansować na przykład przedszkola – dodaje.

W poprzednim roku szkolnym, klasę ósmą w publicznych szkołach w Tarnowie, ukończyło 886 uczniów. W planowanych wcześniej 62 oddziałach na chętnych miało czekać około 2 tysięcy miejsc. W sumie do przydziału do tarnowskich szkół średnich zakwalifikowano 2527 osób. To wszyscy uczniowie, którzy zarejestrowali się w systemie. Ostatecznie przydzielono 2040 uczniów. To w większości młodzi ludzie pochodzący spoza Tarnowa. Najwięcej chętnych na jedno miejsce było w I LO, V LO, XVI LO w klasie policyjnej, w Technikum nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych na kierunku technik informatyk, oraz w Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych na profilu technik reklamy. Są też szkoły, w których nie udało się otworzyć oddziałów z powodu braku chętnych.

Dziś (22 lipca) szkoły opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych do nauki w poszczególnych placówkach. Do końca lipca kandydaci mają czas na potwierdzenie chęci podjęcia nauki w poszczególnych oddziałach, czyli na złożenie w szkołach oryginałów świadectw.