Zakład Karny Tarnów strażnik

i

Autor: Beata Bańdur/Zakład Karny Tarnów Zakład Karny w Tarnowie wdrożył szczegółowe procedury przyjmowania nowych więźniów

Dezynfekcja i kwarantanna. Nowe zasady przyjmowania osadzonych w Zakładzie Karnym [AUDIO]

2020-05-26 17:08

Nie mogą na drzwiach wywiesić kartki z napisem, że nie pracują z powodu koronawirusa. W związku z epidemią Zakład Karny w Tarnowie musiał więc wdrożyć restrykcyjne zasady sanitarne dotyczące przyjmowania nowych osadzonych. Od momentu przekroczenia bramy placówki obowiązuje dezynfekcja, wymiana maski i badanie temperatury. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID19.

Niektórzy zgłaszają się sami do odbycia zasądzonej kary ale większość osób doprowadzanych jest przez policję. Na miejscu konieczna jest wymiana maseczki ochronnej na nową.

- Funkcjonariusz Wydziału Ewidencji od razu przeprowadza wywiad, aby ustalić, czy możliwy był kontakt z osobą zakażoną, na przykład przebywającą na kwarantannie – tłumaczy Beata Bańdur, rzeczniczka Zakładu Karnego w Tarnowie. - Następnie, na właściwym oddziale mieszkalnym, skazany ma możliwość skorzystać z kąpieli, strzyżenia i wymiany odzieży. Kolejny krok to wizyta w ambulatorium, gdzie przeprowadzane jest badanie lekarskie. Dopiero później osadzony spotyka się z wychowawcą i psychologiem.

Posłuchaj: Beata Bańdur - rzeczniczka Zakładu Karnego w Tarnowie

Z powodu epidemii każdy nowo osadzony jest traktowany, jak osoba, która potencjalnie mogła mieć kontakt z osobą zakażoną. Z tego też powodu nowi osadzeni na dwa tygodnie trafiają do dwuosobowych cel przejściowych. Przepisy zabraniają umieszczania nowo przyjętych w celach jednoosobowych. Jest to możliwe jedynie w przypadku podejrzenia choroby lub kontaktu z osobą zakażoną i wyłącznie w monitorowanych celach.

Tymczasem więźniowie z Tarnowa pomagają zza krat. W ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga osadzeni szyją maseczki ochronne. Pierwotnie korzystali z nich sami więźniowie i służba więzienna. Teraz maseczki są przekazywane również mieszkańcom. Dotychczas trafiły one do Skrzyszowa, oraz podopiecznych Caritasu. Natomiast w środę 27 maja, trzy tysiące maseczek zostanie zawiezionych do Zakliczyna.

Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego o Pakiecie Edukacyjnym w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej