Donald Tusk

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Senacie w Warszawie

Czy wygrana PO w wyborach odbije się na wieku emerytalnym? Donald Tusk rozwiewa wątpliwości

2023-01-11 14:35

Donald Tusk zapowiedział, że wygrana Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach parlamentarnych nie wpłynie na zmianę wieku emerytalnego w Polsce. Deklaracja ta oznacza, że dojdzie do powtórzenia się sytuacji z czasu rządów PO-PSL. Zdaniem polityka to obywatele powinni decydować, kiedy chcą odejść na emeryturę.

Donald Tusk zapewnia, że wygrana PO w wyborach nie oznacza podniesienia wieku emerytalnego

Przypomnijmy, że do zmiany wieku emerytalnego doszło za rządów PO-PSL. W maju 2012 roku Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podnosząc wiek emerytalny do 67. roku życia. Zgodnie z założeniami miał on być stopniowo podnoszony i zrównywanych zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Natomiast za rządów Zjednoczonej Prawicy przywrócono wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Senacie, która odbyła się 11 styczna 2023 roku, odniósł się do podniesienia wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL. Polityk zapewnił, że w przypadku wygrania przez Platformę Obywatelską najbliższych wyborów taka sytuacja się nie powtórzy.

– Kwestia wieku emerytalnego jest oczywista i udokumentowana. Wszyscy wiemy, jaka była historia, jakie były powody i argumenty na rzecz podniesienia wieku emerytalnego. Sprawa została zamknięta. [...] Wszyscy chyba się zgodzimy, że polscy przyszli emeryci i polskie przyszłe emerytki chcą sami decydować o tym, w jakim wieku odchodzą na emeryturę i dlatego sprawę uważam za zamkniętą – powiedział cytowany przez PAP Donald Tusk.

Donald Tusk zwrócił uwagę, że „pisowskie media i telewizja będą starały się przekonywać, że zwycięstwo PO w najbliższych wyborach oznacza podniesienie wieku emerytalnego”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 60.? - QUIZ dla fanów kultowych brzmień

Pytanie 1 z 10
W którym roku ukazał się debiutancki album Boba Dylana?
A. SZŁAPKA: CHCEMY PRACOWAĆ NAD USTAWĄ, KTÓRA ODBLOKUJE KPO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE