ognisko

i

Autor: Pixabay

Porady

Czy można palić ognisko na działce i w ogródku? Sprawdź zanim to zrobisz!

2024-03-15 14:26

Wiosną wiele osób z pewnością zapragnie złapać chwilę oddechu na działce lub w ogródku. Niektórzy w celach rekreacyjnych lub podczas porządków będą palić ogniska. Jednak w pewnych sytuacjach może skończyć się to mandatem. Czy można palić ognisko na działce lub w ogródku? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. Czy można palić ognisko we własnym ogródku?
  2. Czy palenie liści na działce jest zgodne z prawem?

Czy można palić ognisko we własnym ogródku?

Podczas wiosennych wypadów na działkę nierzadko decydujemy się wykonanie prostych prac porządkowych. Należy do nich przede wszystkim uprzątnięcie zalegających w naszym ogródku opadłych z drzew liści czy przyciętych gałęzi. Następnym krokiem jest naturalnie pozbycie się niepotrzebnych odpadów. Wydawać by się mogło, że najprostsze będzie ich spalenie w ognisku. Jednak nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Czy w ogrodzie lub na działce można palić ognisko?

Palenie ognisk na działce, we własnym ogródku, nie jest objęte zakazem. Jednak jeśli decydujemy się na rozpalenie ogniska, to powinniśmy się stosować do przepisów przeciwpożarowych, które określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Nie można rozpalać ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych; w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej; w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych; a także w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Jeśli rozpalimy ognisko, musimy zwrócić uwagę, czy nie powoduje ono nadmiernej emisji dymu oraz uciążliwego zapachu. Dym nie może również przedostawać się w ulicę w ilości, która może ograniczyć widoczność kierującym pojazdami mechanicznymi. Jeśli się do tego nie zastosujemy, to niewykluczone, że odwiedzi nas policja lub straż miejska. Taka interwencja zakończy się mandatem w wysokości do 500 złotych.

Czy palenie liści na działce jest zgodne z prawem?

Zebranych liści i gałęzi nie można palić samodzielnie na własnej działce, a także poza nią. Jest to uwarunkowane przepisami art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach. Dopuszcza ona spalanie pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, ale tylko wtedy, gdy nie podlegają one obowiązkowi selektywnego składowania. Wszyscy z nas mają jednak obowiązek segregowania odpadów i oddawania ich zgodnie z przyjętymi przez gminę zasadami. Oznacza to, że nie możemy samodzielnie spalać odpadów roślinnych.

Ponadto zakaz palenia resztek roślinnych w obrębie rodzinnych ogródków działkowych można znaleźć również w regulaminie uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców: w § 68, pkt. 5. Znajduje się tam zapis mówiący, że działkowcy i inne osoby przebywające na terenie rodzinnych ogródków działkowych nie mogą spalać odpadów oraz resztek roślinnych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Piekło, Syberia, Betlejem. Oto najzabawniejsze nazwy miejscowości w Małopolsce! [GALERIA]

Quiz. Najlepsi polscy piosenkarze lat 90. Te przeboje podbiły miliony słuchaczy!

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment hitu „Imię deszczu” śpiewanego przez Andrzeja Piasecznego z zespołem Mafia. „Zostań, bo ta noc, to ona płacze deszczem. Zostań, bo jak nikt...”
Zwierzęta w filmie Nic na siłę. Ta scena rozbawi Was do łez