Dzień Ojca

i

Autor: Pixabay

Czy Dzień Ojca zostanie przeniesiony? Powstała w tej sprawie petycja do rządu

2023-01-07 11:13

Czy data Dnia Ojca zostanie zmieniona? To całkiem prawdopodobne. Centrum Życia i Rodziny w Warszawie wystosowało do marszałek Sejmu Elżbiety Witek petycję w sprawie zmiany daty obchodów ogólnopolskiego Dnia Ojca z 23 czerwca na 19 marca, kiedy przypada w Kościele katolickim liturgiczna uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Zbiórkę podpisów w tej sprawie wsparła Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej.

Dzień Ojca – kiedy obchodzimy? Jaka będzie nowa data?

Centrum Życia i Rodziny w Warszawie domaga się zmiany daty obchodów ogólnopolskiego Dnia Ojca z 23 czerwca na 19 marca. W sprawie powiązania tego święta z dniem, w którym w Kościele katolickim przypada uroczystość liturgiczna Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny, powstała petycja skierowana do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Do tej pory podpisało się pod nią ponad 70 tysięcy osób. Dodatkowo w kościołach w całej Polsce prowadzona jest wśród wiernych zbiórka podpisów, w którą włączyła się również Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej. W miejscowych parafiach udało się zebrać 3300 podpisów.

– Obecnie przyjęty dzień świętowania – 23 czerwca – nie jest w żaden sposób związany z ważną dla ojcowskiej roli postacią, wydarzeniem, czy symbolem, przez co sprawia wrażenie wybranego przypadkowo i bez zakorzenienia w polskiej tożsamości. Jedynym państwem, gdzie również zdecydowano się na tę datę, jest odległa Nikaragua. Ponadto, samo święto nie cieszy się współcześnie na tyle powszechną i spontaniczną popularnością (w przeciwieństwie np. do Dnia Matki), by zmiana daty była niemożliwa – czytamy w petycji Centrum Życia i Rodziny skierowanej do marszałek Sejmu.

Które kraje obchodzą Dzień Ojca 19 marca?

Inicjatorzy petycji zwracają uwagę, że 19 marca Dzień Ojca obchodzony jest w ośmiu innych państwach europejskich i regionach, m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Włoszech. Nowa data Dnia Ojca ma być okazaniem szacunku Świętem Józefowi, cieśli z Betlejem i opiekunowi Świętej Rodziny.

Petycję w sprawie zmiany daty Dnia Ojca można podpisać na stronie internetowej: dzienojca.pl

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Bohaterowie, którzy przeżyli straszne napady! Pamiętasz te mrożące krew w żyłach sceny? Musisz znać przynajmniej 9!

Pytanie 1 z 12
Kiedy zaatakował ją psychol Artur było prawie pewne, że nie przeżyje. Bohaterkę i jej dzieci uratował szwagier Olek...
Barwy szczęścia, odcinek 2730: Dramatyczny powrót Anity! Kasia oskarży ją o najgorsze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE