Czerwona Strefa: Zdalna edukacja dla uczniów szkół średnich i studentów w Tarnowie [SONDA]

2020-10-16 15:00
I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie
Autor: Tomasz Piszczek Od poniedziałku mury szkół średnich i uczelni w Tarnowie znów opustoszeją

Na pewno się nie cieszą, ale rozumieją potrzebę jej wprowadzenia. Mowa o uczniach szkół średnich i studentach, którzy od poniedziałku 19 października w Tarnowie rozpoczynają naukę zdalną. To efekt zakwalifikowania miasta do strefy czerwonej w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Do nowych realiów musi się przystosować ponad 10 tysięcy uczniów i kilka tysięcy studentów. Sprawdź na ESKA Tarnów co młodzi ludzie myślą o nowych ograniczeniach.

POSŁUCHAJ: co o nauce zdalnej myślą uczniowie i studenci w Tarnowie

- Nie jestem z tego zbyt zadowolona - mówi uczennica jednej z tarnowskich szkół średnich - dopiero co poznałam moją nową klasę, bardzo się wszyscy zżyliśmy. Myślę że ciężko mi będzie ich tak teraz opuszczać. Z jednej strony się cieszę, bo jednak daleko do szkoły - godzina dojazdów - teraz będę mogła dłużej pospać. Z drugiej strony wiedzę lepiej przyswajam na żywo niż przez Internet. Żadne urządzenie nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem - dodaje kolejna uczennica. Brakować będzie też rozmów i spotkań ze znajomymi. Nasza uczelnia była przygotowana. Wiemy już w jakiej aplikacji prowadzone będą zajęcia zdalne. Dostaliśmy kody dostępów i będziemy się logować - dodają studenci.

ESKA XD #006

Które szkoły przechodzą na naukę zdalną?

W związku w wprowadzeniem na terenie miasta Tarnowa czerwonej strefy na edukację zdalną przechodzą wszystkie szkoły ponadpodstawowe oraz uczelnie działające na terenie miasta. To oznacza że od poniedziałku 19 października mury wszystkich liceów, techników, szkół zawodowych i uczelni będą puste. Ponad 10 tysięcy uczniów będzie się teraz spotykać na zajęciach online. Większość szkół w mieście była na to przygotowana. Niektóre już przeszły na edukację zdalną po wykryciu przypadków zakażenia koronawirusem wśród nauczycieli czy uczniów.

Zdalne nauczanie nie obejmie wszystkich

Co ważne - od poniedziałku, 19 października nie wszyscy będą się uczyć zdalnie. W tarnowskich przedszkolach i szkołach podstawowych jak na razie nauka odbywa się i będzie prowadzona nadal stacjonarnie, na dotychczasowych zasadach. Studenci normalnie będą też przyjeżdżać na zajęcia praktyczne. Zgodnie z decyzją rządu jeśli placówka znajduje się w strefie żółtej zarówno szkoły wyższe, jak i ponadpodstawowe przechodzą na hybrydowy tryb nauczania. Taka sytuacja dotyczy powiatów: tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Tam forma nauczania wciąż zależy od dyrektora szkoły lub sanepidu.