Czarownice w akcji! Ruszył REMONT domu samotnej seniorki z Tarnowa [ZDJĘCIA]

2022-08-10 14:00

W środę (10 sierpnia) rano ekipa remontowa stawiła się pod domem pani Marii z Tarnowa. Grupa ochotników rozpoczęła długo oczekiwany remont. Budynek z 1933 roku wymaga gruntownej modernizacji. Pomagają wolontariuszki z klubu Czarownic, Zakład Karny, a także nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Na ten dzień pani Maria czekała z niecierpliwością. W środę rozpoczęła się gruntowna modernizacja jej rodzinnego domu. Budynek postawiony jeszcze przed drugą wojną światową, jest w bardzo złym stanie technicznym. 77-letnia seniorka mieszkała w nim razem ze swoją mamą, która zmarła w 1991 roku. Później dzieliła lokal z ciotką, ale od 2008 roku mieszka sama. Pani Maria od urodzenia zmaga się z niedowładem spowodowanym przez dziecięce porażenie mózgowe. Z tego powodu nawet wykonywanie prostych czynności sprawia jej trudność.

- Zaczęło się od tego, że przed świętami Bożego Narodzenia pani Beatka (Beata Janowska-Ptasznik z klubu wolontariuszy Czarownice w Tarnowie - przyp. red.) przyszła do mnie z paczką na święta. I teraz co chwilę przychodzi. Opowiedziałam, jak to chciałam się wykąpać i utknęłam w wannie. Nie mogłam z niej wyjść, a nikt nie mógł mi pomóc, bo mieszkam sama. Obejrzała dom i zaraz postanowiła pomóc. Dom jest stary, wymaga remontu, ale ja sama nie dam sobie rady – mówi wzruszona pani Maria.

POSŁUCHAJ: mówi właścicielka remontowanego domu pani Maria

- Znalazłyśmy sprzymierzeńców. Prace remontowe pomogą nam wykonać pracownicy Zakładu Karnego w Tarnowie. Znalazły się też osoby, które przekazały nam potrzebne rzeczy i materiały. Mamy drzwi na wymianę, meble, kuchenkę gazową. Wyrzucimy stare gumolity i zastąpimy je nowymi. Mamy w planach remont całego domu i wygląda na to, że wszystko się uda zrealizować – cieszy się Beata Janowska – Ptasznik z Klubu Czarownic w Tarnowie.

Kąpią się mimo zakazu w stawach na "krakowskich Malediwach". Uszkodzili rurę

Pracownicy Zakładu Karnego w Tarnowie zadeklarowali pomoc w wykonaniu prac remontowych. Na początek trzeba skuć stare okładziny, płytki ścienne i podłogowe, przeprowadzić częściowy remont centralnego ogrzewania, wody, a później stopniowo realizować kolejne prace. To utrudnione, bo lokatorka nie wyprowadza się z mieszkania i trzeba tak planować roboty, żeby pani Maria mogła w domu w miarę normalnie funkcjonować. Zgodnie z planem remont ma potrwać do końca przyszłego tygodnia. 

POSŁUCHAJ: o planowanych pracach mówią organizatorzy remontu

Do pomocy włączyła się także społeczność Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Unia Tarnów. Uczniowie z opiekunami pomogli uporządkować ogród, wyrwali samosiejki i chwasty, skosili trawnik, a następnie uprzątnęli wszystkie pozostałości. Jak twierdzi dyrektor placówki Tomasz Matyjewicz, dla młodych ludzi wolontariat to ważna nauka empatii i solidarności z potrzebującymi pomocy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Co czeka cię w nowym roku szkolnym?

Pytanie 1 z 8
Stresujesz się nowym rokiem szkolnym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE