Czarna czy biała? Już w ten weekend pierwszy FESTIWAL KAWY w Tarnowie!

2022-09-27 12:22
Kawa
Autor: PhotoMIX-Company/Pixabay/cc0 To będzie prawdziwe święto kawy

Jak zrobić dobrą kawę? Między innymi tego będzie można się dowiedzieć podczas Pierwszego Tarnowskiego Festiwalu Kawy. To wydarzenie to okazja do spotkania z baristami, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą. Nie zabraknie degustacji i pokazów.

Żeby do naszych rąk trafił kubek kawy, jej ziarna muszą przejść bardzo długą drogę. O tym wszystkim będzie się można dowiedzieć podczas pierwszego w Tarnowie Festiwalu Kawy. Organizatorzy chcą promować kulturę smakowania napoju, który uważany jest za magiczny. Bez „małej czarnej” trudno bowiem wyobrazić sobie poranek. Jej filiżanka pobudza i... uszczęśliwia! A bariści uważają się za specjalistów od uszczęśliwiania ludzi.

POSŁUCHAJ: Festiwal Kawy w Tarnowie - Tomasz Wietrzyk, barista - cz.1

- To jest niesamowite, jak rano do kawiarni wpada człowiek, nieprzytomny jak zombie, dostaje kubek dobrej kawy a ja widzę, jak na jego twarzy powoli pojawia się uśmiech, jak on się zmienia. Organizm potrzebuje około pół godziny, żeby kofeina zaczęła działać, żeby uwolniła się dopamina. No i warto do tej kawy podchodzić z szacunkiem, warto wiedzieć, co ma się w rękach. Bo żebyśmy mogli dostać ten ulubiony napój, to ziarna muszą przejść długą drogę. Najpierw plantator, który wysoko w górach sadzi nasionka i dopiero po czterech latach może liczyć na pierwszy plon. Potem zbieracz, który z koszem przemierza plantację. Musi uzbierać aż 60 kawowych wisienek na jeden kubek kawy – mówi barista Tomasz Wietrzyk, współorganizator Festiwalu Kawy w Tarnowie.

Podczas Festiwalu eksperci chętnie będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dowiecie się nie tylko więcej o gatunkach i rodzajach kawy. Poznacie tajniki jej palenia i parzenia tak, aby wydobywać z niej cały smak i aromat. Bariści opowiedzą o sprzęcie, którego używają. Podpowiedzą również, czego potrzebujemy, aby kawa robiona w domu smakowała jak ta, z kawiarni.

Wojna o spadek po Krzysztofie Krawczyku. Trwa proces

- Cieszy fakt, że coraz częściej klient przychodzi do kawiarni i pyta: co masz w młynku? Chcemy wiedzieć skąd jest kawa, którą pijemy. Zaczynamy rozmawiać o kawie, jak o winie, jak o perfumach, zauważamy jej aromaty. Podczas Festiwalu będziemy się rozprawiać ze stereotypami dotyczącymi kawy. Będziemy rozmawiać o tym, jak parzyć kawę, żeby uniknąć niechcianej kwasowości, która odstrasza konsumentów – dodaje Tomek Wietrzyk.

POSŁUCHAJ: Festiwal Kawy w Tarnowie - Tomasz Wietrzyk, barista - cz.2

Pierwszy Tarnowski Festiwal Kawy odbędzie się już w ten weekend (30 września i 1 października) w restauracji U Młynarzy w Tarnowie. Impreza w piątek rozpocznie się o 18:00, a w sobotę o 19:00. Pierwszego dnia organizatorzy zapraszają w podróż do Ameryki Łacińskiej. Będziecie mogli spróbować kaw z Chile, Kolumbii, Brazylii i Nikaragui. Wystąpi Miguel Szuba. W jego wykonaniu usłyszycie utwory latynoamerykańskie na gitarze flamenco i flecie etnicznym. Z kolei w niedzielę przygotowano wieczór włoski. Degustację i opowieści uświetni występ Debory Ranieri, która zaśpiewa na żywo hity słonecznej Italii.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Jedzenie na literę M

Pytanie 1 z 20
Do przygotowania jakiego znanego deseru potrzebny jest serek mascarpone?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE