Coraz więcej firm może się starać o pomoc ZUS. Jakie warunki trzeba spełnić?

2020-05-21 15:00 Tomek Piszczek
ZUS: Więcej firm skorzysta z pomocy
Autor: Tomasz Piszczek ZUS: Więcej firm skorzysta z pomocy

Rośnie liczba firm, które mogą skorzystać z pomocy państwa. Na zwolnienie z opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą już liczyć przedsiębiorstwa, których przychód przekroczył 15 681 złotych, ale dochód nie był wyższy niż 7000 złotych. Ze zwolnienia skorzystają również przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w ramach tzw. ulgi na start. Tarcza antykryzysowa 3.0 w praktyce.

Kto może liczyć na pomoc z nowej odsłony tarczy antykryzysowej?

Trwająca od dwóch miesięcy walka z epidemią koronawirusa doprowadziła wiele firm do trudnej sytuacji. Aby miały szansę ją przetrwać rząd uruchomił tarczą antykryzysowa 3.0. Zakłada ona między innymi zwolnienie ze składek, które co miesiąc przedsiębiorcy muszą odprowadzać do ZUS. Według nowych przepisów z tej formy wsparcia mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Mowa o osobach, które prowadziły działalność gospodarczą przed 1 kwietnia i ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, co prawda przekracza 15 681 złotych, ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. złotych. Ze zwolnienia z opłacenia składek będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w ramach tzw. ulgi na start. Dla tych grup zwolnieniu podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone.

Postojowe też stanie się bardziej dostępne

Uprawnienie do tego świadczenia dzięki tarczy antykryzysowej 3.0 uzyskali przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia tego roku. Reszta warunków się nie zmieniła. Nadal trzeba wykazać piętnastoprocentowy spadek przychodu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Uwaga. Wypłata talk zwanego "postojowego" może nastąpić nie więcej niż trzy razy. 

Żeby ponownie skorzystać z tej formy wsparcia wystarczy złożyć oświadczenie jako przedsiębiorca lub zleceniobiorca, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocena tej kwestii należy do wnioskodawcy. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Zostaw namiary na siebie

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zalecają by we wniosku podać swoje aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości urzędnik skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Będzie mógł wtedy wyjaśnić, co należy zrobić, aby uzupełnić albo skorygować wniosek.

Pierwszy dzień w krakowskim ZOO po pandemii koronawirusa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.