żywność

i

Autor: Pixabay

Gospodarka

Co dalej z zerowym VAT-em na żywność? Minister zdradza szczegóły

2023-03-25 15:05

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że istnieje realna szansa, że zerowa stawka VAT będzie obowiązywała do końca bieżącego roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w kwietniu. Podkreśliła również, że rząd będzie monitorował sytuację na rynku, a stawka zerowa będzie obowiązywała na pewno do końca czerwca.

Czy zerowa stawka VAT na żywność zostanie przedłużona do końca roku?

W środę, 22 marca 2023 roku, na antenie Radia Zet, minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że obowiązująca obecnie zerowa stawka VAT na żywność może zostać przedłużona do końca roku. „Nie ma pewności, ale jest to prawdopodobne” — powiedziała szefowa Ministerstwa Finansów. Zwróciła również uwagę, że sytuacja na rynku będzie monitorowana przez rząd, a stawka zerowa na VAT na żywność będzie zapewniona do końca czerwca. „Natomiast zobaczymy, jak będzie się zachowywała inflacja, jak będzie ogólnie wyglądała sytuacja Polaków i wtedy będziemy podejmować (decyzję-PAP)” — podkreśliła.

O dalszych losach zerowej stawki VAT na żywność został również zapytany w programie „Tłit w WP” wiceminister finansów Artur Soboń, który powiedział, że jej przedłużenie do końca roku: „To bardzo prawdopodobny scenariusz”. Jego zdaniem decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. „Myślę, że może to być kwiecień czy maj” — ocenił wiceszef Ministerstwa Finansów.

Do kiedy zerowa stawka VAT na żywność

Przypomnijmy, że na początku grudnia 2022 roku minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność do 30 czerwca 2023 roku. Natomiast z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca bieżącego roku wynika, że będzie ona obowiązywała do końca 2023 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. W tym tytule filmu brakuje koloru. Uzupełnisz prawidłowym?

Pytanie 1 z 15
Uzupełnij: Polowanie na ... Październik
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE