Starostwo powiatowe w Tarnowie

i

Autor: Radio ESKA Tarnów Starostwa nie stać na utrzymanie Domu Wczasów Dziecięcych

Co dalej z Domem Wczasów Dziecięcych? Czy powstanie tam Dom Samotnej Matki?

2023-02-06 16:45

Po raz kolejny ważą się dalsze losy Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Placówka ma zabezpieczony byt tylko do końca 2023 roku. Powiat po raz kolejny przygotował więc uchwałę o zamiarze likwidacji, a urzędnicy głowią się, co później. Są już plany przekształcenia DWD i utworzenia tam nowej placówki.

Co dalej z Domem Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej? Ze względu na trudności finansowe placówce grozi likwidacja. Według zapowiedzi, od przyszłego roku podobne obiekty mają stracić dofinansowanie ministerialne, a powiat nie zdoła samodzielnie utrzymać ośrodka w dotychczasowym kształcie. To koszt ponad dwóch milionów złotych. Pieniądze na funkcjonowanie obiektu wystarczą tylko do końca tego roku. Co dalej?

- Te problemy to pokłosie faktu, że powstało wiele Domów Wczasów Dziecięcych, prowadzonych przez różne stowarzyszenia, które mają problemy z rozliczeniami. Dochodziło do nieprawidłowości i dlatego ministerstwo wycofuje się z finansowania takich placówek, co uderza także w Dom Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Zainwestowaliśmy jednak w to miejsce, szkoda byłoby zaprzepaścić obiekty i miejsce, które jest w bardzo dobrej lokalizacji. Dlatego rozważamy przekształcenie. Być może dzięki temu uda się uratować to miejsce – mówi Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

Fleetwood Mac - najsłynniejsze kompozycje legendy pop rockowego grania

Według zapowiedzi od nowego roku działalność Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej miałby zostać ograniczona o połowę. Zamiast setki, z pobytu mogłoby korzystać maksymalnie 50 dzieci. Byłyby ulokowane w niedawno wybudowanym obiekcie, w którym znajdują się sale, między innymi komputerowe i plastyczne, oraz pokoje mieszkalne. Za dobę pobytu dziecka trzeba będzie zapłacić od 80, do 100 złotych. Placówkę mógłby dalej prowadzić powiat tarnowski, albo stowarzyszenie.

Z kolei w drugim obiekcie powiat tarnowski chciałby ulokować Dom Samotnej Matki. Jak przekonuje wicestarosta Jacek Hudyma, w regionie brakuje takiej placówki dla kobiet i dzieci, które z różnych względów nie mogą mieszkać z rodziną. Koszty pobytu mieszkanki ponosić ma samorząd gminy, z której kobieta pochodzi. Miesięcznie to od 1500, do 1800 złotych. Na razie nie ma jednak decyzji, ile miejsc dla samotnych matek miałoby się docelowo znaleźć w Jodłówce Tuchowskiej. Nie wykluczone, że prowadzenie obu placówek powierzono by stowarzyszeniu, które od dwóch lat działa przy Powiatowym Centrum pomocy Rodzinie w Tarnowie.

Obecnie w Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej zatrudnione są 23 osoby. Wicestarosta Jacek Hudyma szacuje, że po przekształceniu placówki część załogi będzie trzeba zwolnić, ale zaznacza, że dla ¾ pracowników jest to dodatkowa praca, a nie jedyne źródło utrzymania. Uda się natomiast utrzymać zatrudnienie dla kucharek, konserwatorów, portiera i psychologów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Czy znajdziesz miłość w 2023 roku?

Pytanie 1 z 8
Czy kiedykolwiek byłeś/byłaś już w związku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE