Ciężkowice będą UZDROWISKIEM? Symboliczna inauguracja ODWIERTU wody leczniczej

2022-07-04 16:29
Symboliczna inauguracja odwiertu w Ciężkowicach
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Ciężkowice mają za sobą symboliczną inaugurację prac wiertniczych. Do Parku Zdrojowego zostanie doprowadzona woda lecznicza „Ignacy”. Inwestycja zwiększa szanse na powstanie kolejnego uzdrowiska w powiecie tarnowskim. Jej wartość to blisko 11 mln złotych, a środki pochodzą m.in. z Programu Inwestycji Strategicznych.

W Ciężkowicach symbolicznie rozpoczęto prace nad odwiertem „Ignacy”. Zostanie on wykonany obok Parku Zdrojowego, którego oficjalne otwarcie odbyło się w ubiegłym roku. Inwestycja poszerzy aktualną ofertę parku – oprócz alpinarium, arboretum, siłowni terenowej i ogrodu sensorycznego będzie tam również woda lecznicza.

Wykonanie odwiertu to także szansa na realizację planów, które pojawiły się jeszcze w minionym wieku. Wody lecznicze zwiększą atrakcyjność miasteczka pod względem turystycznym. Dla Ciężkowic to duży krok w kierunku uzyskania statusu uzdrowiska.

– Ignacy Jan Paderewski już ponad 100 lat temu planował budowę sanatoriów. Chciał, by w Ciężkowicach powstało uzdrowisko. W ubiegłym wieku potwierdzono występowanie wód leczniczych na terenie gminy. Dzięki dofinansowaniom z rządowych środków gmina Ciężkowice realizuje kolejne etapy przybliżające ją do statusu uzdrowiska. To przykład, jak środki rządowe pozwalają dosłownie i w przenośni wydobyć potencjał danego miejsca, danego regionu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zakończenie prac zaplanowano na grudzień tego roku. Na ten moment obejmują one wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie eksploatacji górniczej. Woda lecznicza „Ignacy” zostanie następnie doprowadzona do obiektów Parku Zdrojowego.

Park Zdrojowy w Ciężkowicach
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Łączna wartość inwestycji to 10,6 mln zł. Z Programu Inwestycji Strategicznych pochodzi ponad 8,5 mln zł. Natomiast 2 mln zł uzyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ: „Ol exkjuzmi”, którędy nad morze w Szczecinie, czyli wakacje z przymrożeniem oka. Sprawdź ile wiesz o popularnych kurortach

Pytanie 1 z 10
Na początek wizyta w biurze podróży. Prosta sprawa – proszę o oferty na wakacje ol exkujzmi w Huragandzie. Co klient ma na myśli?
Dobczyce. Młody Ukrainiec uciekał przed policją. Nie miał prawa kierować motocyklem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE