Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie

i

Autor: Adrian Teliszewski

Wiadomości

Chcą usunięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego z Placu Dworcowego w Tarnowie. Do sądu trafiła skarga

2023-04-22 14:49

Stowarzyszenie Pro Tarnów walczy o usunięcie pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego znajdującego się na Placu Dworcowym w Tarnowie, tuż przed wejściem głównym do budynku dworca PKP. Jego członkowie złożyli w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, która dotyczy bezczynności Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Posąg został odsłonięty w czerwcu 2022 roku, w dniu urodzin braci Kaczyńskich, a uroczystości towarzyszyły protesty mieszkańców Tarnowa.

Stowarzyszenie Pro Tarnów chce usunięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego z Placu Dworcowego

Do odsłonięcia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego doszło 18 czerwca 2022 roku. W uroczystości wzięli udział przedstawicie lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele rządu z przewodniczącym PiS Jarosławem Kaczyńskim i Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim na czele. Lokalizacja monumentu przed budynkiem tarnowskiego dworca PKP wzbudziła kontrowersje. Sprzeciwiali się jej m.in. mieszkańcy miasta, architekci oraz miejscowa opozycja. Podobne stanowisko zajął również prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który twierdził, że przedstawiciele komitetu budowy pomnika nie poinformowali władz miasta oraz radnych o swoich planach. O przedsięwzięciu, którego inicjatorką była radna PiS Angelika Świtalska, dowiedzieli się oni z mediów. Zdaniem samorządowca było to celowe działanie mające na celu utrzymanie w tajemnicy faktu budowy monumentu i jego usytuowania. Dlatego też Roman Ciepiela, który nie pojawił się na uroczystości odsłonięcia posągu na Placu Dworcowym, złożył zawiadomienie do prokuratury, w którym wyraził swoje obawy, że pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego mógł zostać umieszczony pod budynkiem dworca PKP niezgodnie z prawem.

Rzeźba prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, która stanęła przed budynkiem tarnowskiego dworca PKP, nie wymagała pozwolenia budowlanego, gdyż jego budowa została zgłoszona jako posąg, a nie pomnik. Stowarzyszenie Pro Tarnów, które organizuje na Placu Dworcowym comiesięczne protesty pod hasłem: „Pan tu nie stał”, chce usunięcia monumentu. Jego przedstawiciele, jak informuje TOK FM, złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na bezczynność Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nie odpowiadał na kierowanego do niego pisma dotyczące pomnika. Jak się okazało interwencja przyniosła oczekiwany skutek.

— Na dobry początek otrzymałam od wojewódzkiego konserwatora pismo z prośbą o uzupełnienie brakującego elementu, czyli statutu naszego Stowarzyszenia, który to dokument ma potwierdzić posiadanie przez nas tytułu prawnego do korzystania z zabytku, jakim jest nasz Plac Dworcowy. A przecież wystarczyło wejść do KRS-u, gdzie wszystko jest napisane czarno na białym — mówi w rozmowie z TOK FM Dorota Rykała, prezeska Stowarzyszenia Pro Tarnów.

Stowarzyszenie Pro Tarnów domaga się uchylenia postanowień konserwatora zabytków i wojewody małopolskiego, które pozwoliły na postawienie pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Placu Dworcowym w Tarnowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz Jan Paweł II. Co wiesz o polskim papieżu? 10/15 to minimum

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Jan Paweł II?
Kamila Wybrańczyk ostro o 500+
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE