Dziecko

i

Autor: picjumbo_com/Pixabay?cc0 Nowe rodziny zastępcze niebawem zaopiekują się dziećmi w Tarnowie

Chcą dać dom i serce. MOPS w Tarnowie szkoli nowe rodziny zastępcze [AUDIO]

2021-02-25 16:00

Są chętni do pełnienia zastępczej opieki nad dziećmi potrzebującymi wsparcia. Miejski Ośrodek Opieki Społecznej w Tarnowie szkoli kolejnych ośmioro zainteresowanych. Dzięki temu w mieście przybędą cztery rodziny, gotowe zaopiekować się maluchami w potrzebie. Niestety, to wciąż za mało w stosunku do potrzeb. Dlatego pracownicy MOPS-u cały czas zachęcają i szukają kolejnych kandydatów.

Decyzja o zostaniu rodziną zastępczą wcale nie jest łatwa. Wzięcie pod opiekę dziecka lub dzieci, które często mają za sobą wyjątkowo trudne doświadczenia albo cierpią na różnego rodzaju choroby, to ogromna odpowiedzialność. Trzeba otworzyć nie tylko dom i serce, ale również uzbroić się w cierpliwość. Ale to nie oznacza, że w takiej relacji jest wyłącznie trudno i „pod górkę”. To również wyjątkowa relacja, miłość i ogromna satysfakcja, że udaje się pomóc. To właśnie przekonuje kolejnych kandydatów do podjęcia trudu rodzicielstwa zastępczego.

POSŁUCHAJ: O rodzinach zastępczych mówi Małgorzata Proszowska z MOPS w Tarnowie

- Cały czas potrzebujemy rodzin zastępczych, to jest raczej temat, który nie przemija. Na szczęście są osoby, które są chętne. Właśnie szkoli się 8 kolejnych osób, to są pary więc przybędą nam cztery rodziny zastępcze w mieście. Oby tylko te osoby szczęśliwie zakończyły szkolenie i nie rozmyśliły się, bo to też różnie bywa. Po szkoleniu mogą zweryfikować swoje stanowisko, bo nie jest łatwo. To jest praca 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Gotowość reagowania na wszystkie sytuacje i potrzeby dzieci, które bierze się pod opiekę, a te potrzeby są często szczególne, więc na pewno nie jest to łatwa praca – mówi Małgorzata Proszowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie.

Blokada ulicy w Tarnowie "Stop podwyżkom za śmieci"

Tych ośmioro nowych kandydatów to świetny prognostyk, ale liczba ta niestety nie zabezpiecza wszystkich potrzeb. Urzędnicy tarnowskiego MOPS chcieliby, aby dzieci potrzebujących rodzin zastępczych było w mieście jak najmniej, albo wręcz w ogóle ich nie było, ale rzeczywistość jest inna. Wiadomo też, że rodzina zastępcza jest dla takich maluchów lepszym rozwiązaniem, niż umieszczenie ich w placówce. Chętni kandydaci przechodzą kurs i czekają w gotowości. Kiedy pojawia się potrzeba umieszczenia dziecka w takiej rodzinie, jest ono do niej kierowane. Co ważne, rodzicami zastępczymi mogą być małżeństwa, ale również osoby samotne.

Rodzice zastępczy mają prawo już w trakcie kursu zastrzec, jakim dzieciom są w stanie zapewnić opiekę. Są osoby, które deklarują, że chciałyby pod opiekę dzieci małe, inne mogą oferować opiekę dzieciom starszym, albo – mając odpowiednie warunki – liczniejszym rodzeństwom. Dodam, że obecnie w Tarnowie funkcjonuje blisko 80 rodzin zastępczych, w których przebywa niespełna setka dzieci. Wszystkie informacje dotyczące warunków i procedury zostania rodziną zastępczą można uzyskać w Miejskim Ośrodku pomocy Społecznej w Tarnowie. Zgłaszać można się do siedziby przy ul. Goslara 5, w pokoju 18 lub 37. Informacje przekazywane są też telefonicznie pod numerami: 14 688 20 50, 14 688 20 57. Warto zajrzeć też na stronę internetową MOPS.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: Szkolne lektury – kto je napisał? Pamiętasz tych autorów? To trudniejsze niż myślisz

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. „Krzyżacy” to powieść autorstwa: