Tarnów: Casting do filmu "Drzazga. W stronę chwały". Kogo szukają twórcy?

2021-07-15 11:24
Casting do filmu  Drzazga. W stronę chwały
Autor: Dawid Szpara Kadr z filmu „Pan Apotheker” w reż. Dawida Szpary

W regionie tarnowskim rozpoczynają się prace nad filmem fabularnym "Drzazga". W stronę chwały". To historia plutonu „Regina II” należącego do Batalionu 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej "Barbara". Sprawdzamy, kogo szukają twórcy?

W zamierzeniu fabuła obejmuje okres od bitwy pod Jamną, w której 600 partyzantów starło się z 4 800 żołnierzami SS i żandarmerii, po masakrę oddziału w Dąbrach 16 października 1944 r.. Wydarzenia te widziane są z perspektywy dowódcy - tytułowy "Drzazga"- płk. Jerzy Pertkiewicz oraz jego żołnierzy - bohaterów tej historii. Premiera planowana jest jesienią 2022 r. Film przewidziany jest do ogólnopolskiej dystrybucji.

- Tym razem postanowiłem skupić się na grupie ludzi młodych, których życiowe plany marzenia i lęki miażdży koło historii. Jest w tym miejsce i na prawie dokumentalno – epickie przedstawienie szlaku bojowego plutonu, i na poetycko – oniryczne wejście w zaświaty – mówi Dawid Szpara, reżyser.

Zdjęcia kręcone będą w Małopolsce na terenie Pogórza Ciężkowicko – Rożnowskiego (historyczny teren działania batalionu „Barbara”) i skansenu w Nowym Sączu. Zdecydowanie tutejszy jest też zespół pracujący nad filmem – Zygmunt Pertkiewicz – syn pułkownika i właściciel praw do adaptacji książki „Regina II”, Andrzej Prokop - scenarzysta, Michał Wojtasik - operator, Kamil Zyznar – koproducent, Jerzy Pilch także koproducent.

- Ze względu na planowane sceny batalistyczne i zbiorowe ogłaszamy casting. Poszukujemy sprawnych fizycznie mężczyzn w wieku 18 – 30 lat do udziału w scenach batalistycznych oraz kobiet w wieku 20 – 65 lat i mężczyzn 45 – 65 do ról mieszkańców pacyfikowanej Jamnej i scen zbiorowych w innych lokalizacjach – dodaje Dawid Szpara.

Casting odbędzie się w najbliższy poniedziałek (19 lipca) w Centrum Sztuki Mościcie w Tarnowie (antresola) o godzinie 16.00. Osoby zainteresowane proszone są o przygotowanie następujących danych; obwód pasa, klatki piersiowej nr obuwia. Są one potrzebne dla kostiumologa.

Film będzie kręcony przez GSF COMPANY Sp. z o.o. wraz ze spółką Sztuka Wyobraźni Sp. z o.o.