Budżet przyjęty, prezydent skrytykowany. „Z nikim niczego nie konsultuje”

2020-12-31 9:47 Łukasz Grygiel
Budżet Tarnowa na 2021
Autor: Łukasz Grygiel Deficyt Tarnowa w 2021 roku ma sięgnąć 43 milionów złotych

Miejski budżet w ogniu krytyki. Radni Prawa i Sprawiedliwości, Marek Ciesielczyk i Tadeusz Żak zagłosowali przeciwko uchwale dotyczącej wydatków i przychodów w 2021. Ich głosy jednak nie uzyskały większości. Ostatecznie dokument został przyjęty.

Planowane dochody w przyszłym roku mają wynieść 872 miliony złotych, wydatki - 915 mln. Deficyt sięgnie 43 mln. Ostro do budżetu i działalności prezydenta Romana Ciepieli odniósł się podczas sesji radny Marek Ciesielczyk.

- Prezydent przeznacza pieniądze na takie rzeczy, które jeszcze generują koszty. Centrum „Kopernika” na rynku, albo ogród zimowy i centrum dialogu – to poronione pomysły. Jesteśmy w najgorszym okresie. Prezydent z nikim niczego nie konsultuje, nie ma pomysłów, a jak je ma to one są złe i to się objawia m.in. w fatalnym budżecie – mówił Marek Ciesielczyk.

POSŁUCHAJ. MÓWI RADNY MAREK CIESIELCZYK

Broniąc budżetu prezydent miasta mówił o trudnej sytuacji związanej z pandemią. Chodzi m.in. o zmniejszone wpływy z biletów komunikacji miejskiej, obiektów sportowych, czy wydarzeń kulturalnych.

- Z kompromisu, jak to zwykle bywa, nikt nie jest zadowolony. Skarbnik przestrzega, że zwiększanie wydatków bieżących jest już bardzo niebezpieczne, a wręcz niemożliwe. Z drugiej strony mam świadomość, że nie wszystkie potrzeby udało się spożytkować teraz, podczas pracy nad budżetem - mówił Roman Ciepiela.

POSŁUCHAJ. MÓWI PREZYDENT ROMAN CIEPIELA

Podobnie jak w latach ubiegłych miasto najwięcej wyda na oświatę. W 2021 roku  kwota ta sięgnie 340 milionów złotych. To prawie 40 procent wszystkich wydatków. Tymczasem subwencja na oświatę wzrośnie tylko o dwa miliony złotych.

- Problemy finansowe miasta, być może wynikają z kwestii zarządzania przez pana prezydenta. Ja nie mówię, że wszystko jest idealne, że pan prezydent jest idealny, że nie mam żadnych zarzutów. Zarzuty w tej materii na pewno by się jakieś znalazły. Natomiast te czynniki obiektywne, o których mówimy od 2019 roku to są w przeważającej większości te, które wynikają ze zwiększonych kosztów i wydatków bieżących i ze zmniejszonych dochodów. Bezpośrednio ma to związek z uchwalonymi ustawami przez rząd polski. Ma to swoje konsekwencje na finansach samorządu – mówił radny Sebastian Stepek.

POSŁUCHAJ. MÓWI RADNY SEBASTIAN STEPEK

CO ZAPLANOWANO W 2021 ROKU?

  • Modernizację m.in. ulic: Orkana, Błonie, Równoległej i Pasterskiej.
  • Przygotowanie dokumentacji dla Parku Wodnego w Mościcach
  • Przygotowanie dokumentacji zjazdu z obwodnicy do Al. Tarnowskich oraz połączenia Al.Tarnowskich z ulicą Tuchowską
  • Zakończenie rozbudowy ulicy Lwowskiej
  • Dokończenie budowy Tarnowskiego Parku Doświadczeń

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres tarnow@grupazpr.pl.

Sylwester w czasie pandemi [Sonda]