Blokada ulicy w centrum Tarnowa. Protest branży eventowej i gastronomicznej [WIDEO]

2020-10-26 15:46 Łukasz Grygiel

Ruch samochodowy na Alei Solidarności w Tarnowie, przez niespełna godzinę, był mocno ograniczony. Pracownicy z branży gastronomicznej, ślubnej oraz artyści, spacerując po dwóch przejściach dla pieszych, domagali się zwiększonej pomocy od rządu. Chodzi o kolejną falę pandemii i ograniczenia z tym związane. - Dalsze prowadzenie naszych biznesów jest zagrożone – skarżyli się przedsiębiorcy. W Eska Tarnów zobacz filmową relację z wydarzenia!

Protest branży eventowej i gastronomicznej w Tarnowie

Przedsiębiorcy z Tarnowa zaznaczają, że od marca nie są w stanie działać w dotychczasowy sposób. Podkreślają, że ciągle są ograniczani i kontrolowani. Ich branże zanotowały największe spadki przychodów spośród wszystkich dotkniętych kryzysem. Teraz otrzymali kolejny cios.

- Pierwsza fala kryzysu doprowadziła do upadku części z nas, a pomoc od rządu była niewystarczająca, biorąc pod uwagę nasze koszty prowadzenia działalności. Druga fala zabierze ze sobą jeszcze więcej ofiar. Sytuacja jest ciężka - mówi Janusz Podlasiewicz ze Stowarzyszenia Restauracji w Tarnowie.

W proteście wzięli udział właścicieli restauracji, hoteli, pubów, bistro. Obecni byli też pracownicy branży ślubnej. Wszyscy zgodnie podkreślali, że upadek ich biznesów, to likwidacja wielu miejsc pracy w Tarnowie.

- Z dnia na dzień zostaliśmy bez pracy, bez przychodów. Pada gastronomia, padają dostawy, padają studia fitness, siłownie, dyskoteki. Podpisując umowy, pobieramy pierwsze zaliczki, które teraz musimy zwracać. To nie jest w porządku, że nie mamy żadnej pomocy od rządu. Oni się teraz dopiero zastanawiają jak nam pomóc. Ile można się zastanawiać, miesiąc, dwa miesiące? A może na reakcje doczekamy się dopiero w przyszłym roku? - pytali rozgoryczeni przedsiębiorcy.

POSŁUCHAJ UCZESTNIKÓW PROTESTU W TARNOWIE

POSTULATY BRANŻY EVENTOWEJ I GASTRONOMICZNEJ:

  • Anulowanie składek ZUS w okresie od września 2020 do marca 2021.
  • Anulowanie podatku od pracowników w okresie od września 2020 do marca 2021.
  • Dopłata w wysokości 80% wynagrodzenia pracowników w okresie od września 2020 do marca 2021.
  • Wypłata postojowego dla właścicieli lub osób samozatrudnionych w wysokości 2000 zł miesięcznie w okresie od września 2020 do marca 2021.
  • Wypłata odszkodowań dla przedsiębiorców w wysokości 20% przychodów uzyskanych w roku 2019.
  • Stawka 0 podatku vat przez okres Pandemii.
  • Dopłata do czynszów w wysokości 50% w okresie od września 2020 do marca 2021.
  • Anulowanie opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu na rok 2021.
  • Odroczenie do końca 2021 roku lub 100% bonifikata za kasy online.
  • Anulowanie opłat ZAIKS i pokrewnych w okresie od września 2020 do marca 2021.