Będzie można przyjść i pozwiedzać. Dni Otwarte Hospicjum Via Spei w Tarnowie [ZDJĘCIA]

2021-06-10 10:15

Placówka jeszcze nie działa, ale inicjatorzy budowy już zapraszają mieszkańców regionu na Dni Otwarte. 13 i 14 czerwca 2021 będzie można odwiedzić obiekty przy ulicy Bystrej 17 w Tarnowie. Chętni będą mogli obejrzeć pomieszczenia, zobaczyć postępy prac i posłuchać o zasadach funkcjonowania stacjonarnego hospicjum. I chociaż temat nieuleczalnej choroby jest trudny, to niestety, coraz większej liczbie mieszkańców regionu, znajomy.

Hospicjum stacjonarne Via Spei powstaje w Tarnowie przy ulicy Bystrej 17. Teren pod budowę placówki Fundacja Kromka Chleba dostała w 2010 roku. Rok później ruszyły prace budowlane. Wszystko trwało, bo poza niewielkim wkładem własnym Fundacji, pieniądze na realizację kolejnych etapów budowy i wyposażenia pochodziły głównie z darowizn. Dodatkowym zastrzykiem gotówki były organizowane systematycznie koncerty i aukcje prac plastycznych oraz innych fantów, przekazywanych przez darczyńców. Wiele robót udało się wykonać dzięki zaangażowaniu i pomocy lokalnych przedsiębiorców, a nawet uczniów, którzy nieodpłatnie pomalowali pomieszczenia. Teraz powoli prace wykończeniowe zmierzają do końca.

Doda rozstała się z mężem

- Choć epidemia bardzo utrudniła pozyskiwanie środków na dokończenie budowy, prace w hospicjum nie ustają. W ostatnim czasie udało się zamontować ościeżnice, drzwi dymoszczelne, zrealizować instalację wentylacji mechanicznej w budynku. W Kaplicy powstała figura Chrystusa, ściana prezbiterium, ustawiony został kamienny ołtarz, ambona, tabernakulum. Teren hospicjum jest ogrodzony i zagospodarowany. Ułożono kostkę brukową, krawężniki drogowe i obrzeża trawnikowe. Aktualnie trwa montaż wykładzin, realizacja sufitów podwieszanych. Fundacja przystępuje do montażu drzwi wewnętrznych, urządzeń sanitarnych i opraw oświetleniowych, a jednocześnie chce pozyskać środki na elementy wykończenia zewnętrznego, między innymi zadaszenia szklane, montaż podbitki dachowej, oraz oświetlenie zewnętrzne terenu – informuje Anna Czech, szefowa Fundacji Kromka Chleba w Tarnowie.

Według zapowiedzi istnieje szansa, że budynek hospicjum Via Spei zostanie odebrany i będzie sukcesywnie uruchamiany dla pacjentów w stanach terminalnych, jeszcze w tym roku. Placówka ma zapewniać bezpłatną opiekę osobom dotkniętym nieuleczalną chorobą nowotworową. Do dyspozycji pacjentów oddanych zostanie 19 samodzielnych pokoi, wyposażonych w nowoczesne łóżka, klimatyzację, aneks kuchenny i wyposażenie umożliwiające rodzinie i bliskim czuwanie przy chorym. Przygotowywana jest strefa lekarsko-zabiegowa, wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Przewidziano także utworzenie ogrodu w wewnętrznej części budynku.

Hospicjum Via Spei przy ulicy Bystrej 17 będzie można odwiedzać w ramach Dni Otwartych w niedzielę, 13 czerwca - od 10.00 do 18.00 oraz w poniedziałek 14 czerwca – od 10.00 do 16.00. Zaplanowano też występy solistów z Pałacu Młodzieży oraz uczniów Szkoły Muzycznej w Tarnowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl