Będzie gorąco! Upały w Tarnowie - jak bezpiecznie korzystać ze słońca? [AUDIO]

2021-06-18 14:15
Ratusz Tarnów
Autor: Justyna Świderska W najbliższych dniach będzie bardzo gorąco - ostrzegają synoptycy

Synoptycy zapowiadają falę upałów. Temperatura w mieście może w ten weekend przekroczyć próg 30 stopni Celsjusza. Dla wielu tarnowian będzie to okazja do korzystania ze słońca i łapania opalenizny. Jak robić to bezpiecznie, nie narażając się na poparzenia słoneczne i chorobę skóry? Posłuchaj rad eksperta.

Bezchmurne niebo i słońce zachęcają do relaksu w plenerze. Jednak nadmiar słońca może być nie tylko bolesny, ale i bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Promieniowanie UV gromadzi się w skórze i po latach może zaowocować czerniakiem, bardzo złośliwym nowotworem. Dlatego specjaliści radzą, aby z uroków gorącego lata korzystać z umiarem i rozsądnie, pamiętając o odpowiedniej ochronie.

Nadciąga fala tropikalnych upałów

Wysokie temperatury są groźne szczególnie dla osób starszych i małych dzieci. Negatywne skutki upałów mogą odczuwać osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Kiedy temperatura zbliża się do 30 stopni warto unikać nasłonecznionych tarasów, a do wypoczynku wybierać zacienione miejsca. Koniecznie trzeba uzupełniać płyny. Najlepsza do tego jest niegazowana woda.

POSŁUCHAJ: O bezpiecznym opalaniu mówi prof. Leszek Kołodziejski z Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego

Podczas spacerów świetnie sprawdzą się lekkie i przewiewne stroje, głowę i oczy warto chronić przed słońcem, a na odkryte części ciała stosować kremy z filtrem. Między godziną 11:00 a 15:00, kiedy słońce najmocniej operuje, lepiej zrezygnować wychodzenia z domów, a treningi sportowe przełożyć na wieczorne godziny, kiedy temperatura nieco spadnie. Lekarze dermatolodzy i onkolodzy apelują, by zrezygnować z opalania. Poparzenia słoneczne są bolesne, a w przyszłości mogą skutkować powstawaniem groźnych zmian skórnych, włącznie z czerniakiem.

- Kapelusze z szerokim rondem, koszule, kremy i balsamy z filtrami, które chronią przed promieniowaniem – warto z tego korzystać, bo czerniak rozwija się podstępnie przez wiele lat. Często widzimy dzieci biegające po plaży bez ubrań, trzeba na nie uważać, bo to nie zawsze jest synonim zdrowia taka opalona skóra. Na szczęście solaria dla dzieci i młodzieży zostały zakazane, ale dorośli, jeżeli już muszą, to powinni z nich korzystać z umiarem – radzi prof. Leszek Kołodziejski z Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego.

W trakcie upałów szczególną opieką trzeba otoczyć dzieci i osoby starsze, które nie odczuwają dużego pragnienia i łatwo mogą ulec odwodnieniu. Warto też zadbać o zwierzęta. Organizacje broniące ich praw co roku apelują o wystawianie misek z wodą dla czworonogów. Przypominają, że w gorące dni dostępu do wody potrzebują nie tylko psy i koty, ale również jeże, ptaki i owady. Bardzo niebezpieczne jest również pozostawienie dziecka czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie. Rosnąca szybko temperatura może okazać się zabójcza.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl