Samoobrona dla kobiet - szkolenie Bądź Bezpieczna

i

Autor: Justyna Świderska Samoobrona dla kobiet - szkolenie "Bądź Bezpieczna"

„Bądź bezpieczna” – nauka samoobrony dla pań w Tarnowie z okazji Dnia Kobiet

2023-03-10 9:10

To już szósta edycja tego wydarzenia. Klub SAGOT, z okazji marcowego święta kobiet, organizuje darmowe i otwarte szkolenie samoobrony dla pań. Podczas trzygodzinnego treningu nauczą podstawowych technik i zachowań w przypadku napaści. Będzie można zadawać pytania i prosić o pomoc w konkretnych sytuacjach.

Do tej pory przeszkolili już ponad pół tysiąca tarnowianek. Z okazji Dnia Kobiet klub SAGOT już po raz szósty organizuje w Tarnowie darmowe i otwarte dla wszystkich chętnych szkolenie pod nazwą „BĄDŹ BEZPIECZNA”. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą poczuć się pewniej i bezpieczniej. Szkolenie przeznaczone jest dla kobiet od 16 roku życia. Osoby niepełnoletnie też mogą wziąć udział w wydarzeniu, ale muszą posiadać pisemną zgodą opiekuna.

- Zapraszamy wszystkie panie, które chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo. W planach tegorocznego szkolenia jest przećwiczenie między innymi takich sytuacji, w których napastnik jest nachalny, próbuje nas szantażować słownie, lub trzymając jakiś niebezpieczny przedmiot, na przykład kij albo nóż. Nauczymy się reagować w sytuacji, kiedy leżymy na ziemi, a napastnik siedzi na nas albo stoi. Dodatkowo, wyposażymy wszystkie panie w – jak my to nazywamy – narzędzia walki, ale chodzi tak naprawdę o ręce i nogi, które będą nam służyć do skutecznej obrony. Dobrze jest mieć przy sobie gaz, parasol, czy klucze, które nam mogą pomóc, ale w stresującej sytuacji możemy nie mieć czasu i sposobności, żeby po to sięgnąć – mówi Piotr Dziedzic, trener i organizator szkolenia.

POSŁUCHAJ: o nauce samoobrony mówią Piotr i Gabriela Dziedzic z Tarnowa

W trakcie szkolenia instruktorzy przekażą uczestniczkom również szereg porad dotyczących zachowania w kryzysowych sytuacjach. Wsiadając do samochodu warto zablokować drzwi, gdy już jesteśmy w środku. W przypadku napaści, zamiast słów „pomocy”, czy „ratunku”, które mogą odstraszyć ewentualnych przechodniów, lepiej wołać „pali się”. Okazuje się bowiem, że to zawołanie skupia uwagę i intryguje przypadkowych świadków, dając większe szanse na to, że ktoś podejmie interwencję. Podczas zajęć praktycznych trenerzy skupią się na wzmacnianiu pewnych odruchów obronnych ciała, które można skutecznie wykorzystać w sytuacji zagrożenia.

Najlepsze wokalistki rockowe - Polska

Organizatorzy mają przygotowany własny pakiet ćwiczeń i określonych sytuacji, które będą omawiane podczas szkolenia. Swoje propozycje można zgłaszać również w formularzu podczas zapisywania się do udziału w wydarzeniu. Ale także w trakcie trwania samego szkolenia będzie możliwość zadawania pytań, albo przećwiczenia z trenerem obrony w określonej, wskazanej przez kobietę sytuacji. Organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję, skupią się na rozwiązywaniu konkretnych problemów zgłaszanych przez panie.

- To będzie już moje trzecie szkolenie samoobrony. Miałam taką nieprzyjemną sytuację, w wyniku której stałam jak sparaliżowana i nie mogłam nawet ruszyć ręką. Wtedy zapaliła mi się lampka ostrzegawcza, że powinnam coś z tym zrobić. Mam zalewie 154 cm wzrostu i wychodząc na spacer z psem, wracając z pracy czy zakupów nie chcę się bać, że zaatakowana sobie nie poradzę. Teraz mam więcej pewności siebie. Zachęcam wszystkie kobiety, zróbcie to dla siebie, żeby poczuć się bezpieczniej i pewniej. Nie ma znaczenia, czy pracujesz za biurkiem, czy chodzisz na siłownię, każda sobie poradzi – zaprasza Gabriela Dziedzic.

Szkolenie „BĄDŹ BEZPIECZNA” odbędzie się w sobotę, 11 marca, w sali sportowej przy ul. Bitwy pod Studziankami 5 – to Szkoła Podstawowa nr 8 im. K.K. Baczyńskiego. Zajęcia, są darmowe i otwarte dla wszystkich, potrwają od 10:00 do 13:00. Wystarczy wziąć ze sobą dres i buty na zmianę. Będzie dostępna szatnia, w której uczestniczki będą mogły się przebrać. Przyda się butelka z wodą. Każda z pań, która wcześniej zapisze się drogą elektroniczną, otrzyma dyplom poświadczający uczestnictwo w szkoleniu. A zapisy między innymi w profilu Krav Maga SAGOT Tarnów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz teksty piosenek Maanamu? Quiz dla prawdziwych fanów polskiego zespołu

Pytanie 1 z 10
Kogo serdecznie wita Kora w utworze "Boskie Buenos (Buenos Aires)"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE