Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Prezydent Andrzej Duda podczas Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

Wydarzenia

Andrzej Duda pojedzie do Włoch. Złoży wizytę na grobie Jana Pawła II

2023-04-01 10:58

Prezydent RP Andrzej Duda, 3 kwietnia 2023 roku, pojedzie do Włoch. Jego wizyta będzie związana z 18. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Podczas pobytu w Rzymie odwiedzi grób papieża, co będzie symbolicznym uszanowaniem tej postaci. Dzień wcześniej, 2 kwietnia, w polskich miastach odbędą się marsze w obronie Jana Pawła II.

Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę na grobie Jana Pawła II

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podczas czwartkowej rozmowy w Programie Pierwszym Polskiego Radia został zapytany, czy Andrzej Duda drugiego kwietnia weźmie udział w marszu w obronie Jana Pawła II.

— Prezydent ma mnóstwo planów, również związanych z postacią papieża Polaka. Trzeciego kwietnia pan prezydent udaje się do Włoch, do Rzymu, gdzie pierwszym elementem tej wizyty będzie oczywiście wizyta w Bazylice św. Piotra na grobie Jana Pawła II i to będzie takie symboliczne uszanowanie tej postaci — powiedział Marcin Przydacz.

Szef BPM dodał, że prezydent w najbliższym czasie będzie przypominał o postaci Jana Pawła II. Zaznaczył, że Andrzej Duda dał wyraz swojego stosunku do papieża Polaka od razu kiedy zaczęły się na niego ataki w polskich mediach. Przypomniał, że stało się to m.in. poprzez wyświetlenie ikonografiki z postacią Jana Pawła II na fasadzie Pałacu Prezydenckim, co „było i powinno zostać zinterpretowane jako sposób obrony Jana Pawła II”.

9 marca br. Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której „zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii”.

Uchwała została przyjęta po wyemitowanym w TVN 24 reportażu „Franciszkańska 3”, dotyczącym tego, co metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ o Jarosławie Kaczyńskim. Pytania bez tabu nie tylko dla wyborców PiS

Pytanie 1 z 17
Czy Jarosław Kaczyński ma żonę i dzieci?
Katarzyna Zdanowicz u Jaruzelskiej: „Syn chciałby, abym PRACOWAŁA W PIEKARNI”. Gwiazda POLSATU o PRACY W MEDIACH
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE