Tu nie ma nic - Krystian Janik

i

Autor: Justyna Świderska Najnowsza powieść tarnowskiego autora

Alkohol, przemoc i... Tarnów. Nowa powieść Krystiana Janika [AUDIO]

2022-05-12 9:50

W fikcyjnej, podtarnowskiej miejscowości Odchylice, nie dzieje się nic. Jest marazm, brak perspektyw i morze wysokoprocentowych trunków. Czy to może być temat na powieść? Tarnowski prozaik, felietonista i dziennikarz – Krystian Janik, pokazuje, że tak. O swojej najnowszej książce „Tu nie ma nic” opowie podczas spotkań w ramach Tygodnia Bibliotek.

Po nieudanej – jego zdaniem - próbie pisania poezji, Krystian Janik zajął się pisaniem prozy. Spod jego pióra wyszły dotychczas dwie książki: kryminał historyczny „Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa” (2018), oraz „Tu nie ma nic” - powieść obyczajowa, nazywana też „alkoholową”, bo napoje wyskokowe są jednym z motorów napędowych dla bohaterów tej opowieści. Mieszkańcy fikcyjnej miejscowości Odchylice żyją dzień za dniem. Nie widząc dla siebie perspektyw, pozwalają się nieść życiu, naznaczonemu nałogami, przemocą i poczuciem beznadziei.

POSŁUCHAJ: Krystian Janik - prozaik, felietonista, dziennikarz, autor powieści "Tu nie ma nic"

- Alkohol, piłka nożna i kobiety - to są dla mnie trzy najbardziej atrakcyjne tematy. Nie chciałem pokazywać męskiego punktu widzenia, więc spora część narracji prowadzona jest z pozycji kobiety po pięćdziesiątce, która przeżywa swoisty rodzinny dramat. Miejscowość Odchylice, w której toczy się akcja powieści, zawiera w sobie elementy, jakie znajdziemy w każdej z gmin. Mamy tu też negatywną wizję Tarnowa, ale nie dlatego, że nie lubię tego miasta, tylko dlatego, że bohaterowie powieści nie widzą dla siebie perspektyw związanych z Tarnowem i przedstawiają miasto w taki sposób. Kilku bohaterów, szczególnie w tych partiach, gdzie narratorem jest Jacek, miało swoje pierwowzory. Kilka historii, które wydarzają się w książce, naprawę się wydarzyło. Niektóre wcześniej, niż toczy się akcja, ale na potrzeby powieści, przeniosłem je w czasie – mówi autor Krystian Janik.

Strzały pod Wyszkowem. Mężczyzna, który miał zabić żonę i teściową, zatrzymany przez policję

W powieści „Tu nie ma nic” Krystian Janik stworzył obraz rodziny z problemem alkoholowym, aby czytelnik śledząc losy bohaterów poczuł, że wchodzi do cudzego domu, w cudze buty, był biernym obserwatorem przyglądającym się dramatowi rodziny. Pokazane sytuacje wydarzają się każdego dnia, w wielu miejscach w całej Polsce. Ciężkość fabuły równoważą komediowe epizody, które mają rozładować napięcie i sprawić, że czytelnik nie zostanie przytłoczony nadmiarem negatywnych odczuć. Z kolei mieszkańcy Tarnowa z łatwością rozpoznają i odnajdą w powieści szereg realnie istniejących miejsc, ulic i obiektów.

Czy bohaterowie przeżyją przemianę? Czy zmienią swoje życie? Jaki związek ma kontynuacja powieści z udziałem polskiej reprezentacji piłki nożnej w mundialu w Katarze? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas kolejnych spotkań autorskich z Krystianem Janikiem. Pierwsze odbędzie się 12 maja o godzinie 18:00 w Czytelni Czasopism Bieżących MBP przy ul. Krakowskiej 4. Kolejne w piątek (13 maja) o 17:00 w Bibliotece Pedagogicznej przy ulicy Nowy Świat 30 w Tarnowie. Wydarzenia zorganizowano z okazji XIX edycji ogólnopolskiego programu „Tydzień Bibliotek”, odbywającego się w dniach 8-15 maja 2022 roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Wstęp na spotkania jest wolny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Co to za piosenka? Rozpoznaj piosenki po emotkach!

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł ma ta piosenka?
Jaka to piosenka?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE