Wirtualne spotkanie starosty z wojewodą. Sprawdź, co było głównym tematem rozmowy [FOTO]

2021-01-13 11:32 Paulina Horbatowska–Deciuk

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki spotkał się ze starostami, burmistrzami i wojewodami z terenu naszego województwa. Głównym tematem wideokonferencji były szczepienia przeciw COVID-19. Aktualnie trwają szczepienia osób z tzw. grupy zero. Do końca bieżącego tygodnia zostanie zaszczepionych ok. 1000 osób.

Jak poinformował wojewoda, jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się również szczepienia osób z grupy pierwszej.

Od 15 stycznia rejestrować mogą się seniorzy 80+, od 22 stycznia seniorzy 70 +. Od przyszłego poniedziałku (18.01) szczepieni będą pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Dziennych Domów Pomocy Społecznej. W przypadku tych ostatnich, do poszczególnych placówek będą oddelegowane mobilne grupy ds. szczepień.

Warto przypomnieć, że istnieją trzy sposoby rejestracji: internetowe konto pacjenta, infolinia 989, oraz bezpośrednie zapisanie się w punkcie szczepień.

Wojewoda zgłosił się do włodarzy poszczególnych samorządów o pomoc w organizacji transportu do punktów szczepień osób niepełnosprawnych i starszych. Za ten mają być odpowiedzialne głównie gminy (wiejskie, miejskie oraz miejsko-wiejskie), a także jednostki OSP.

Rząd będzie współfinansował dowóz w wysokości 80 % średnich kosztów. Dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców przyjęto stawkę za przewóz 1 osoby niepełnosprawnej w wysokości 75 zł, dla pozostałych gmin – 65 zł. Transport osoby starszej, lecz sprawnej oszacowano na 30 zł. 

W każdym powiecie zostanie również powołany koordynator ds. szczepień. 

Wirtualne spotkanie starosty z wojewodą. Szczepienia przeciw COVID-19 głównym tematem rozmowy

W ciągu najbliższych dni pełnomocnik wojewody ds. szczepień spotka się podczas osobnej wideokonferencji z przedstawicielami poszczególnych powiatów.

Starosta Krzysztof Lis, wójtowie, burmistrzowie gmin powiatu szczecineckiego oraz komendant Państwowej Straży Pożarnej, a także komendanci jednostek OSP prawdopodobnie również będą uczestniczyć w konferencji.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

prof. Andrzej Matyja: Lekarze powinni decydować o kolejności szczepień [Super Raport]