Strajk Kobiet. Zobacz jak wyglądały protesty w Szczecinku [FOTO,WIDEO]

2020-10-26 10:12 Paulina Horbatowska–Deciuk

„Nie jestem za aborcją, ale jestem za wolnym wyborem”. Coraz częściej takie hasła pojawiają się podczas kolejnych strajków kobiet. Wczoraj (25.10) kobiety manifestowały m.in. w Szczecinku

Samochodowy Strajk Kobiet i manifestacje pod biurem Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinku

Spontaniczny Strajk Kobiet w Szczecinku odbył się przy wsparciu władz miasta. W niedzielne przedpołudnie na Placu Kamińskiego spotkało się kilkaset osób, które wzięły udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet.

Na miejscu był także Daniel Rak Burmistrza Szczecinka, który tak skomentował niedzielną manifestację:

To inicjatywa mieszkańców Szczecinka, z którą trudno się nie utożsamiać i identyfikować. Wiemy, że w dobie koronawirusa są wprowadzane tylnymi drzwiami różnego rodzaju przepisy. Widząc ile osób się dziś zebrało, zwłaszcza tych młodych i to jest dobrym prognostykiem na przyszłość. To pokazuje, że społeczeństwo jest solidarne.

W Szczecinku w manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej udział wzięło ponad tysiąc osób.

Strajk Kobiet. Zobacz jak wyglądały protesty w Szczecinku

Oprócz protestu samochodowego nie obyło się bez manifestacji pod biurem lokalnego oddziału Prawa i Sprawiedliwości.

Tam kobiety głośno manifestowały swój sprzeciw w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej:

Każda kobieta, każda rodzina sama powinna decydować o tym czy daną ciążę chcą donosić. Popieram Strajk Kobiet bo jestem za aborcją. Jeśli kobieta wie, że urodzi martwe dziecko, albo będzie miała martwy płód to uważam, że powinna móc dokonać aborcji. To kobiety muszą same decydować o własnym ciele, a nie rządzący.

- podkreślały kobiety protestujące w Szczecinku.

Starsi mieszkańcy naszego miasta nie kryli oburzenia zachowaniem protestujących młodych kobiet: 

Ja w ich wieku musiałem iść do pracy żeby rodzina miała za co żyć, a one narzekają, że mają źle. Najwidoczniej benzyna jest za tania skoro tak jeżdżą i trąbią po mieście. To tak się załatwia sprawy?

Zgromadzony pod biurem PiS tłum próbował uspokoić przybyły na miejsce ksiądz.

To nie były jedyne manifestacje tego dnia w Szczecinku. Wieczorem protestujący zebrali się ponownie pod biurem Prawa i Sprawiedliwości, a także pod Kościołem Mariackim.

Mieszkańcy Szczecinka zapowiedzieli kolejne protesty. Już dziś (26.10) o godzinie 16.00 kobiety chcą zablokować ruch na ul. Wyszyńskiego.

W najbliższy piątek planują także wziąć udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet w Warszawie.