Nowe dowody osobiste. Wniosek będzie można złożyć również w Urzędzie Gminy Szczecinek

2021-10-11 10:11
Nowe dowody
Autor: gov.pl

Od 8 listopada wydawane będą nowe dowody osobiste z odciskami palców. Stosowny wniosek będzie można złożyć również w Urzędzie Gminy Szczecinek, do którego dotarł już zestaw komputerowy umożliwiający pobranie linii papilarnych.

Decyzja o wprowadzeniu nowego dowodu osobistego wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.Wniosek o wydanie nowego dokumentu będzie można złożyć również w Urzędzie Gminy Szczecinek. Stosowany zestaw komputerowy dotarł już do urzędu.

Co ważne, z dotychczasowych dowodów osobistych będziemy mogli korzystać do czasu, aż minie ich okres ważności.

Nowy dokument będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje e-dowodu. W związku z tym możliwe będzie logowanie do portali administracji publicznej, elektronicznie podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z elektronicznych bramek granicznych.

Odciski palca będą zamieszczane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Przechowywane będą w Rejestrze Dowodów Osobistych wyłącznie w celu wydania dokumentu. Oznacza to, że dane te będą usuwane z rejestru w momencie wydania dowodu obywatelowi, lub w momencie, gdy nie zostanie odebrany w ciągu 90 dni od daty wydania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE