Jak sterować helikopterem? W Wałczu rozpoczyna działalność centrum nauki [WIDEO]

2021-04-29 13:46 Marcin Łukasz Konsultacja: PAZ
Centrum nauki Wałcz
Autor: Marcin Łukasz

Po 15 maja rozpocznie działalność centrum nauki w Wałczu. Wśród prezentowanych urządzeń znajdzie się między innymi symulator helikoptera.

Nowa oferta w zakresie innowacyjnych możliwości form nauki czeka na mieszkańców Pojezierza Wałeckiego i Drawskiego. W Wałczu w budynku po byłym liceum ogólnokształcącym przy ul. Bydgoskiej powstało Lokalne Centrum Nauki ,,Metalowe inspiracje”. Mimo, że pomieszczenia i sprzęt są gotowe do użytku, to trwająca pandemia koronawirusa uniemożliwiła otwarcie centrum dla mieszkańców regionu. Po ogłoszeniu nowych wytycznych jest decyzja o otwarciu centrum po 15 maja.

Polub nasz fanpage ESKA Koszalin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu!

W centrum prowadzone będą innowacyjne zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i sal. Największą atrakcją dla uczestników spotkań będzie symulator helikoptera, który gwarantuje nie tylko naukę latania, ale również zabawę dla osób w każdym wieku.

Do dyspozycji pasjonatów nauki będzie pracownia fizyczno-chemiczna, informatyczna czy odnawialnych źródeł energii. W budynku jest również laboratorium konstrukcji Lego i symulatorów. Powstał także edukacyjny plac zabaw, na którym znalazła się m.in. równia Galileusza, model czarnej dziury, waga hydrauliczna, magnetyczne wyścigi, dziurawy labirynt czy super odbicie. Oferta skierowana jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich, a także do nauczycieli, rodziców i seniorów.

Centrum będzie działało 10 godzin dziennie, a z jego oferty będzie mógł skorzystać każdy bez względu na miejsce zamieszkania.

Prace nad projektem prowadzone były od blisko 6 lat. - Dzięki wytrwałej pracy pracowników Starostwa Powiatowego w Wałczu udało się przygotować projekt i złożyć odpowiednie dokumenty, aby otrzymać dofinansowanie w wysokości czterech milionów złotych. Uzyskane dofinansowanie pozwoliło na organizację miejsca, które z pewnością będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Dofinansowanie zostało uzyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego - podkreśla dyrektor centrum Arkadiusz Niefiedowicz.

Lokalne Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje" w Wałczu rozpoczyna swoją działalność