Czaplinek odwiedzili goście z Grecji, Łotwy i Turcji. Powrócił program Erasmus +

2021-10-12 11:33
Erasmus w Czaplinku
Autor: Zespół Szkół w Czaplinku

W 2019 roku w Zespole Szkół w Czaplinku rozpoczęła się realizacja projektu Publicity and Nutrition w ramach programu Erasmus+. Po półtorarocznej przerwie, wynikającej z covidowych ograniczeń, partnerzy projektowi wrócili do aktywności i spotkań.

Nauczyciele i uczniowie z Grecji, Łotwy i Turcji gościli w czaplineckim Zespole Szkół oraz domach swoich polskich przyjaciół od 3 do 8 października 2021 r. Przygotowany przez gospodarzy program obfitował w różnorodne propozycje realizowane zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią.

Uczniowie z Grecji, Łotwy, Turcji i Polski mieli okazję uczestniczyć w grze miejskiej, która pozwoliła odkryć uroki Czaplinka. Zwieńczeniem był wieczorny międzynarodowy bufet, jako doskonała okazja do smakowania tradycyjnych potraw krajów partnerskich. Rodzice uczniów z Polski wykazali się niezwykłym kunsztem kulinarnym, przygotowali ucztę dla oczu i podniebienia. Tego wieczoru mury szkoły przy ulicy Parkowej stały się międzynarodowym centrum wydarzeń, rozbrzmiewały pięcioma językami, eksplodowały aromatem tradycyjnych potraw, a wszystko przepełnione było pozytywną energią i radością z możliwości spotkania.

W ramach wymiany kulturowej odbyły się również wycieczki do Szczecina i Torunia. Tam, będąc pod opieką pasjonatów historii – przewodników, uczestnicy odbyli spacer śladami Gryfitów, Krzyżaków, architektury gotyckiej (która w Toruniu jest reprezentowana wieloma doskonałymi przykładami) i współczesnej (Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie), legend Pomorza Zachodniego oraz legend i opowieści ziemi chełmińskiej.

Każdy miał możliwość poznać recepturę i uczestniczyć w produkcji pierników w Muzeum Żywego Piernika, wyjątkowego produktu, którego tradycja wyrobu w Toruniu ma ponad 700 lat.

Czas spędzony wspólnie obfitował w aktywności, goście poznali zwyczaje polskich rodzin, nawiązali więzi i przyjaźnie, wykonali szereg zadań, doświadczyli wielu emocji.

Celem projektu, poza merytorycznymi założeniami, jest budowanie sieci powiązań między ludźmi opartej na szacunku, zrozumieniu i tolerancji. Możliwość spotkania i wspólnej pracy daje nadzieję na tworzenie społeczności, której założeniem będzie jedność w różnorodności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE