Burmistrz Połczyna-Zdroju zachęca do likwidacji starych kotłów. Są szanse na dofinansowanie

2021-02-12 13:47 Paulina Horbatowska–Deciuk
Burmistrz Połczyna-Zdroju zachęca do likwidacji starych kotłów
Autor: Urząd Miasta Połczyn-Zdrój

W tym celu zorganizowano spotkanie, podczas którego m.in. omówiono sposób zachęcania mieszkańców Gminy Połczyn-Zdrój do podłączania się do sieci gazowej oraz likwidacji starych kotłów na paliwo stałe. Można to zrobić korzystając z programu „Czyste Powietrze”. Burmistrz Sebastian Witek spotkał się z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głównym tematem spotkania w połczyńskim Ratuszu było m.in. omówienie sposobu zachęcania mieszkańców Gminy Połczyn-Zdrój do podłączania się do sieci gazowej oraz likwidacji starych kotłów na paliwo stałe. O wykorzystaniu wsparcia z programu „Czyste Powietrze” szeroko opowiedziała Emilia Niemyt, Prezes WFOŚiGW.

Jak zapewniła, z programu mogą korzystać nie tylko właściciele domów, ale także mieszkań np. w kamienicach, które posiadają własną księgę wieczystą.

W przypadku budynków wielolokalowych, w których nie ma wewnętrznej instalacji rozprowadzającej gaz, możliwe jest także pozyskanie wsparcia na jej budowę. Aby w budynku pojawił się wygodny, czysty i wcale niedrogi gaz, a nawet instalacje fotowoltaiczne, potrzebna jest uchwała wspólnoty mieszkaniowej, która jest pierwszym krokiem do tych inwestycji.

Szczegóły powinny być omawiane przez zainteresowanych właścicieli lokali wspólnie z zarządcami nieruchomości.

W trakcie spotkania omawiano także kwestie gazyfikacji miejscowości wiejskich, w tym Nowego Ludzicka i Łęg. W miejscowościach tych zebrano deklaracje mieszkańców chcących korzystać z gazu. Na tej podstawie spółka gazownicza planuje inwestycję. Mieszkańcy mogą spodziewać się latem ewentualnych spotkań organizacyjnych w tym temacie.

Uzgodniono także, że dojdzie do spotkania z mieszkańcami w sprawie możliwości podłączenia się do sieci gazowej, szczególnie w tych przypadkach, w których możliwe będzie skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”. Spotkanie takie planowane było na październik ub. roku, jednak zostało odwołane z powodu pandemii. Odbędzie się w chwili wystarczającego poluzowania obostrzeń epidemiologicznych.

W spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Połczynie Zdroju udział wzięła także Zastępca Burmistrza Emilia Mazur, Sekretarz Gminy Jacek Brzozowski, zaś ze strony Polskiej Spółki Gazownictwa - Kierownik Działu Obsługi Klienta Maciej Tkaczyk, Doradca ds. Rozwoju Rynku Arkadiusz Żukowski i Zastępca Dyrektora ds. Technicznych Jarosław Juszczyszyn.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nauka jazdy na rolkach w domu | ESKA XD - Fit vlog #16