Bezpłatne badanie na przeciwciała koronawirusa w Szczecinku. Jest już komplet chętnych

2021-02-23 12:56 Paulina Horbatowska–Deciuk
Bezpłatne badania na przeciwciała koronawirusa w Szczecinku
Autor: Andreas Lischka z Pixabay

Liczba miejsc na to badanie była ograniczona. Lista zapełniła się w dwa dni. W badaniu weźmie udział 120 mieszkańców naszego miasta. Są jednak pewne kryteria, które trzeba spełnić.

Mieszkańcy Szczecinka mogą wziąć udział w „Zachodniopomorskim Programie Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”.

Program ten ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem oraz weryfikację aktywności tego zakażenia metodą molekularną. Do skorzystania z takich badań zachęca szczecinecki ratusz.

Badanie jest całkowicie bezpłatne, jednak skorzystać z niego mogą kobiety w przedziale wiekowym od 18 do 59 lat oraz mężczyźni w wieku od 18 do 64 roku życia. 

Z badania można skorzystać jednorazowo.

Bezpłatne badanie na przeciwciała koronawirusa w Szczecinku. Sprawdź jak się zarejestrować

Aby zgłosić się na takie badania, należało zarejestrować się telefonicznie w godzinach 8.00-14.00 pod nr telefonu: 94 372 10 91 lub 94 372 10 92 wewnętrzny 36.

Badania zaplanowane są na 2. marca od godziny 9.00 w hali Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Jasnej w Szczecinku.

Przed badaniem konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza, który możecie pobrać na stronie szczecineckiego Urzędu Miasta.

https://www.szczecinek.pl/sites/default/files/pliki/karta-wlaczenia-do-projektu-karta-wywiadu-deklaracja-uczestnictwa-w-projekcie.pdf

Sprawdź na czym polega to badanie

Program jest realizowany dwustopniowo. W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia obecności przeciwciał wczesnych (zwanych IgM) oraz późnych (zwanych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to pozwoli na wykrycie kontaktu z koronawirusem, włączając identyfikacje osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogły być źródłem infekcji dla innych, oraz badanie przesiewowe osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.

W przypadku wykrycia obecności przeciwciał – drugim etapem badania (wykonywanym tylko u osób u których wykryto przeciwciała IgM lub IgG) będzie badanie molekularne, bezpośrednio wykrywające materiał genetyczny SARS CoV-2, polegające na wykonaniu wymazu z nosogardzieli. Badanie to pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Przypomnijmy - badania te w Szczecinku zaplanowane są na 2. marca od godziny 9.00 w hali Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Jasnej.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

dr Maciej Hamankiewicz: Mówienie o falach epidemii jest niepotrzebne. Przed nami jeszcze wiele fal [Super Raport]