"Bądź swoją bohaterką". Trwa kampania szczecineckiego sanepidu

2021-10-14 12:59
Bądź swoją bohaterką kampania szczecineckiego sanepidu
Autor: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie

Trwa „różowy październik” czyli miesiąc zwiększania świadomości dotyczącej chorób nowotworowych. Najwięcej w tym czasie mówi się o nowotworze piersi. Jak się okazuje mieszkanki Szczecinka nie dbają o profilaktykę w tym zakresie. Statystyki wyglądają bardzo źle.

Na całym świecie październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a różowa wstążka stanowi międzynarodowy symbol tego pojedynku. Działania profilaktyczne są szczególnie ważne, ponieważ nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich przypadków nowotworów złośliwych wykrywanych u kobiet. 

W Szczecinku od początku roku z badań mammograficznych skorzystało tylko 276 kobiet w wieku 50-69 lat. Czas gra tutaj ogromną rolę – nowotwór wcześnie rozpoznany daje szansę na całkowite wyleczenie.

Państwowa Inspekcja Sanitarna od lat aktywnie propaguje zapobieganie zachorowaniom na nowotwory kobiece, w tym raka piersi. Działania kampanijne polegać mają na prowadzeniu krótkich zajęć edukacyjnych dla kobiet, mieszkanek powiatu szczecineckiego, w miejscach skupiających kobiety w różnym wieku (szkoły ponadpodstawowe, koła gospodyń wiejskich, kluby kobiet, warsztaty).

Podczas zajęć panie poznają podstawowe informacje na temat wspomnianej choroby, w tym symptomy oraz czynniki ryzyka występowania raka piersi. Szczególnie ważna jest świadomość samych kobiet, zwłaszcza w stosunku do wykonywania regularnego samobadania gruczołu, a w razie wątpliwości badań diagnostycznych.

W wieku 20 lat do ukończenia 30 roku życia warto wykonywać badanie USG piersi co najmniej co 2 lata, a potem raz do roku, o ile lekarz nie zaleci inaczej.Badanie USG pozwala uwidocznić i określić charakter ujawnionych w badaniu mammograficznym, a niewyczuwalnych palpacyjnie guzków. Mammografia pozwala na wykrycie zmiany o średnicy zaledwie kilku milimetrów, umożliwia ocenę lokalizacji guza oraz wykonanie biopsji (celowanej lub otwartej).

Badania mammograficznego nie zaleca się u Pań przed 35 rokiem życia oraz będących w okresie laktacji.

Już wkrótce mieszkanki powiatu szczecineckiego będą mogły skorzystać z badań w mammobusie. 20. października mammobus przyjedzie do Szczecinka i Grzmiącej, dzień później odwiedzi Biały Bór.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE