Apele i prośby nie pomagają. Szczecineccy strażacy znów muszą interweniować [AUDIO]

2021-02-16 14:51 Paulina Horbatowska–Deciuk
Coraz więcej pożarów w powiecie szczecineckim
Autor: Michael Gaida z Pixabay

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku znów najczęściej wyjeżdżali do pożarów sadzy w kominie. Tylko w ubiegłym tygodniu na 13 pożarów, 7 z nich to właśnie tego typu pożary. Niestety statystyki nadal nie wyglądają najlepiej, tendencja z tygodnia na tydzień jest wzrostowa.

Ostatnie interwencje szczecineckich strażaków pokazały, że mieszkańcy powiatu szczecineckiego nie dbają o czyszczenie kominów. Coraz częściej strażacy wzywani są do pożaru sadzy w kominie.

Gdzie interweniowali? M.in. w Szczecinku przy ul. Pileckiego, ale także w pobliskich miejscowościach takich jak Piława, Sępólno Wielkie, Radacz, Ostrowąsy czy Barwice.

Wbrew pozorom taki pożar jest bardzo groźny. Naszą uwagę powinien zwrócić głośny dźwięk dochodzący z komina. Mogą się z niego także wydobywać języki ognia. Gdy zignorujemy pierwsze sygnały, mogą pojawić się na ścianach rysy. Jest to sygnał, że pożar jest już znaczny, a komin zaczyna pękać. Niepozorny pożar sadzy w kominie może zabrać nam dobytek życia, a nawet doprowadzić do tragedii.

Coraz więcej pożarów w powiecie szczecineckim
Autor: David Mark z Pixabay

Pożar sadzy w kominie niesie za sobą poważne konsekwencje. Można zatruć się gazami pożarowymi, w tym tlenkiem węgla. Istnieje także ogromne ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru na elementy konstrukcyjne dachu. Może nawet dojść do zapalenia sąsiednich obiektów.

Dlatego strażacy proszą o nie ignorowanie przepisów i dbanie o przewody kominowe oraz urządzenia instalacji grzewczej. Czyszczenie kominów radzą przeprowadzać co kwartał.

Posłuchajcie rozmowy z Mirosławem Śledziem zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku:

Rozmowa z Mirosławem Śledziem Zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku - raport Straży Pożarnej w Szczecinku

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Pożar na Bałutach w Łodzi