Akcja "Nazywam się Miliard" w Szczecinku. Kobiety tańczyły przeciw przemocy [AUDIO,WIDEO,FOTO]

2021-02-15 15:17

Mieszkanki Szczecinka po raz trzeci włączyły się w ogólnoświatową akcję ​pod hasłem "One Bilion Rising". Polska nazwa akcji "Nazywam się Miliard" była zorganizowana przed szczecinecką muszlą koncertową. To właśnie tam panie wspólnie odtańczyły układ choreograficzny dedykowany tej akcji.

Akcja "Nazywam się Miliard" jest polskim odpowiednikiem ogólnoświatowej akcji pt."One Bilion Rising".

Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet. W dniu organizacji akcji kobiety na całym świecie spotykają się, aby wspólnie zatańczyć. Jest to forma manifestacji i głośnego sprzeciwu wobec przemocy i dyskryminacji, która dotyka kobiety na całym świecie.

Akcja Nazywam się Miliard w Szczecinku. Kobiety wspólnie tańczyły przeciw przemocy

i

Autor: Paulina Horbatowska - Deciuk

Mieszkanki naszego miasta spotkały się w sobotę (13.02.2021 r.) przed szczecinecką muszlą koncertową i tam wspólnie odtańczyły układ choreograficzny dedykowany tej akcji. Wszystko przebiegło oczywiście z zachowaniem rygoru sanitarnego. Była to już trzecia odsłona tej ogólnoświatowej akcji w Szczecinku.

Z powodu pandemii, w tym roku nie mogły odbywać się tradycyjne treningi i wspólne spotkania. Pani uczyły się układu choreograficznego podczas spotkań online.

Obojętność zabija - głośno mówią o tym osoby zajmujące się przemocą wobec kobiet.

A jak się okazuje - skala problemu dotyczącego tego typu przemocy w Szczecinku wcale nie jest taka mała. Jeszcze do niedawna organizacje kobiece nalegały, aby prezydent podpisał ustawę i rozporządzenie, które miało w trybie natychmiastowym izolować sprawcę od ofiary.

Od grudnia ubiegłego roku służby otrzymały dodatkowe uprawnienia:

Z nowych uprawnień korzysta m.in. policja i żandarmeria.  Nowe przepisy weszły od 1 grudnia i już w tym miesiącu szczecinecka policja musiała zastosować izolację sprawcy przemocy i jej ofiary.

- powiedziała nam Małgorzata Kisiel, która na co dzień pracuje z ofiarami przemocy w Szczecinku.

Podkreśla także, że cały czas trzeba zabiegać o zmiany w prawie, bo nasz obecny kodeks karny jest przestarzały. A to mocno wpływa na bezkarność sprawców przemocy i brak bezpieczeństwa ich ofiar. Przypomnijmy, w Szczecinku osoby, które doświadczają przemocy, mogą zgłosić się np. do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl.

Posłuchajcie rozmowy z organizatorkami szczecineckiej edycji akcji "Nazywam się Miliard":

Akcja "Nazywam się miliard" w Szczecinku. Kobiety wspólnie tańczyły przeciw przemocy
Akcja "Nazywam się Miliard" w Szczecinku. Kobiety tańczyły przeciw przemocy

QUIZ. Czy znasz te "kobiece" przedmioty? Do czego to służy?

Pytanie 1 z 9
Na początek coś łatwego. Co to jest?
Co to jest?