Smog w Warszawie. Jest coraz gorzej, powietrze można ciąć nożem

i

Autor: Shutterstock Smog w Warszawie. Jest coraz gorzej, powietrze można ciąć nożem

"Wysokie stężenie tlenku siarki w powietrzu było chwilowe i nie powinno niepokoić szczecinian"

2023-02-07 14:56

uspokaja Michał Ruczyński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. W ostatnim czasie jedna ze stacji pomiarowych wskazała bardzo wysoki poziom niebezpiecznego związku w powietrzu. Jak się jednak okazuje nie ma powodów do obaw.

Norma, która powinna niepokoić to jest 350 mikrogramów zanieczyszczenia na 1 metr sześcienny powietrza, natomiast taka norma alarmowa to jest 500 mikrogramów. System jest tak zbudowany, że jeżeli ta norma przez 3 godziny jest powyżej 500, to wówczas powinniśmy zadziałać jako służby nie tylko w aspekcie wykrywania potencjalnego źródła tych substancji, ale również powiadomić mieszkańców, bo mogłoby to potencjalnie stanowić zagrożenie. Te wskaźniki były podwyższone przez 2 godziny, bo tam jeden pomiar wskazywał nawet ponad powyżej 900 mikrogramów, a drugi powyżej 700 a potem nagle, w 3. godzinie, spadł do 58 - wyjaśnia Ruczyński. 

Służby cały czas badają w jakich okolicznościach doszło do zanieczyszczenia i ewentualnie kto jest za to odpowiedzialny. Stan jakości powietrza możemy na bieżąco sprawdzać w aplikacji "Jakość powietrza w Polsce"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE