Wtyk amerykański: Inwazja cuchnących owadów. Mogą zniszczyć nasze domy!

2020-10-15 9:09 Sylwia Indycka-Rosół
Wtyk amerykański
Autor: Pixabay

Do tej pory żyły głównie w Ameryce Północnej, ale teraz są obserwowane także w Europie i Polsce. Wtyki amerykańskie szukają w naszych domach schronienia na zimę. Mogą wyrządzić sporo szkód. Jak się ich pozbyć?

Wtyk amerykański w Polsce

Ich pierwotne środowisko to Ameryka Północna - USA, Kanada i Meksyk. Zawędrowały jednak i o Europy - najpierw prawdopodobnie do Włoch, a teraz są obserwowane także w Polsce. Wtyki amerykańskie, bo o nich mowa, to cuchnący problem - owady brzydko pachną i mogą wyrządzić szkody w naszych domach.

Wtyk amerykański: Owady wyrządzają szkody

Wtyki nie są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Mogą za to wyrządzić szkody w przyrodzie - wysysają soki z drzew i powodują ich zamieranie. W sezonie jesiennym owady próbują przezimować w naszych ciepłych domach, dlatego ukrywają się w zakamarkach szaf czy podłóg. Niestety, i tu mogą powodować straty. Posiadają tzw. kłujki, które mogą na przykład uszkodzić rury instalacyjne.

Wtyk amerykański: Jak wygląda?

Wtyk amerykański to pluskwiak, którego ciało osiąga do 2cm długości. Głowę i tułów ma w różnych odcieniach brązu. Sama głowa może być też czarna. Ciało owada jest podłużne. Na odnóżach można zauważyć kolce.

Jak wygląda wtyk amerykańśki?
Autor: Pixabay

Wtyk amerykański: Jak się pozbyć?

Zestresowane wtyki amerykańskie wydzielają brzydki zapach, dlatego pozbycie się ich z domu może być trudne. Można próbować łapać je w słoik, co pozwoli uniknąć fetoru w pomieszczeniu.

Co się stanie, jeśli ugryzie nas wtyk amerykański?

Wtyki amerykańskie raczej nie gryzą ludzi, choć może się to zdarzyć. Objawy po ukąszeniu opisał Poradnik Zdrowie.

Posłuchaj o cholesterolu, dowiedz się dlaczego warto dbać o jego prawidłowy poziom. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Wybuch bomby Tallboy w Świnoujściu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.