Pociąg w województwie zachodniopomorskim

i

Autor: Paula Dąbrowska

kolej

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiada zmiany w PKP Intercity. Przyjrzy się opóźnieniom na kolei!

2024-04-15 8:00

Opóźnienia pociągów PKP Intercity to dla niektórych ogromny problem. Są w Polsce pociągi, które regularnie notują +15 minut, choć jak się okazuje, z roku na rok coraz mniej pociągów spóźnia się na szlaku. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak wskazał winnego opóźnień pociągów. A jak uzyskać odszkodowanie od PKP Intercity? Gdzie sprawdzić opóźnienie pociągu?

Piotr Malepszak o opóźnieniach w PKP Intercity

Punktualność polskich przewozów pasażerskich według Urzędu Transportu Kolejowego w 2023 roku wyniosła około 90%. Choć wskaźnik wzrósł w porównaniu do 2022 roku, dalej sporo pociągów "łapie" opóźnienia na kolejowych szlakach. Wiceminister infrastruktury w rozmowie z "Dziennik Gazeta Prawna" postanowił poruszyć ten temat, ponieważ akurat 30% pociągów z PKP Intercity miało opóźnienie.

- Tegoroczne statystyki powinny być zdecydowanie lepsze. To jeden z głównych celów zarówno nowych władz PKP Intercity, jak i spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Musi być nad tym wspólna praca. Niepunktualność pociągów dalekobieżnych wynika w dużej mierze ze specyfiki przewozów. Składy pokonują duże odległości i na trasie jest wiele remontowanych odcinków. Na punktualność wpływa zatem zarządca infrastruktury, jednak zdecydowana większość opóźnień jest po stronie przewoźnika. Do wielu poślizgów dochodzi już na starcie. Zwykle najgorzej z punktualnością jest w okresie letnim. W najsłabszych miesiącach nieco ponad 60 proc. składów spółki docierało o czasie, przy ogólnej średniej na poziomie 90 proc. Spółka PKP Intercity miała dużo awarii lokomotyw - powiedział Piotr Malepszak dla "Dziennik Gazeta Prawna".

Mieszkańcy wygrali kilkuletnią batalię z PKP. Niedługo otwierają ich przejście przez tory

Ile zwrotu za opóźnienie w PKP Intercity?

Za opóźnienie pociągu co najmniej 60 minut, pasażer może już ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

Jaka jest wysokość odszkodowania? Zgodnie z art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/782 dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym:

 • 25 proc. ceny biletu - opóźnienie od 60 do 119 minut,
 • 50 proc. ceny biletu - opóźnienie powyżej 120 minut

Ten przepis dotyczy tylko i wyłącznie pociągów dalekobieżnych:

 • Express Intercity Premium (EIP),
 • Express InterCity (EIC),
 • InterCity (IC),
 • Twoje Linie Kolejowe (TLK),
 • interREGIO (IR),
 • ŁKA Sprinter (ŁS)
 • oraz połączeń międzynarodowych.

Co ważne, kwota zwrotu nie może być niższa niż 16 zł.

Gdzie sprawdzić opóźnienie pociągu?

Opóźnienie pociągu można sprawdzić na stronie www.portalpasazera.pl (strona należy do PKP PLK). Wystarczy wejść w zakładkę "OPÓŹNIENIA I UTRUDNIENIA", a następnie wpisać wybraną przez stację. Należy jednak uważać! Nawet w przypadku opóźnienia pociąg może przyjechać szybciej/odjechać szybciej. Wszystko zależy od sytuacji na torach czy pracy służb.

Najczęstsze powody opóźnień pociągów:

 • wypadki,
 • zakłócanie porządku,
 • problemy z taborem,
 • warunki atmosferyczne,
 • remonty na torach,
 • w przypadku pociągu międzynarodowego - opóźnienie nabyte zagranicą.

Jak złożyć reklamację w PKP Intercity?

PKP Intercity uprościło składanie wniosków o odszkodowanie z tytułu opóźnienia pociągu. Na stronie www.intercity.pl znajduje się specjalny formularz. Po kliknięciu w link wyżej wystarczy przy opcji "Twoje pytanie dotyczy" wybrać opcję "Odszkodowania z tytułu opóźnienia pociągu". Potem należy uzupełnić wszystkie dane, większość z nich znajduje się na bilecie. W przypadku opóźnienia bezpiecznie też pobrać zaświadczenie od konduktora o opóźnieniu pociągu, gdzie będzie zanotowane, ile dokładnie opóźnienia miał ten pociąg. Można też sprawdzić po przyjeździe do konkretnej stacji na Portalu Pasażera, ile wtedy miał pociąg opóźnienia i to wpisać. Od tego zależy nasza kwota "odszkodowania". Reklamacje PKP Intercity rozpatrywane są do 30 dni.

Te zachodniopomorskie miasta nie mają dostępu do kolei