Nowe wagony w pociągach na trasach do i ze Szczecina. PKP obiecuje podwyższony standard

2021-04-30 9:16 PAP. Konsultacja: PAZ
 Wagony COMBO zaprezentowane podczas konferencji prasowej na stacji Warszawa Wschodnia
Autor: PAP/Tomasz Gzell Wagony COMBO zaprezentowane podczas konferencji prasowej na stacji Warszawa Wschodnia

Pierwsze wielofunkcyjne wagony COMBO dla PKP Intercity ruszą już niebawem na popularne trasy. Będą mogli nimi podróżować m.in. pasażerowie wyjeżdżający i przyjeżdżający do Szczecina. PKP zapewnia, że są to wagony o podwyższonym standardzie. Znajdą się w nich przedziały rodzinne i rozwiązania dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku.

PKP Intercity otrzymało pierwsze z 60 wielofunkcyjnych wagonów typu 111A-30 COMBO, które zostały zmodernizowane przez Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki. Odbiór wszystkich wagonów przewiduje się do końca grudnia 2021 roku, a łączna kwota kontraktu to 310 mln zł.

W wagonach COMBO zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wymieniono wózki jezdne, wydzielono przedziały rodzinne, a także przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe jest też część bezprzedziałowa oraz przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

W ramach udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w wagonach COMBO zastosowano rampę, która pozwoli osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do środka i wyjechać na zewnątrz. Przedział dla osób niepełnosprawnych pomieści dwie osoby z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów.

Wagony posiadają automatyczne drzwi przedziałowe oraz bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Do potrzeb osób na wózkach przystosowana jest również toaleta.

Wagony COMBO dla PKP Intercity przewidziano m.in. na trasy:

  • Szczecin - Trójmiasto - Olsztyn - Białystok;
  • Kraków/Lublin - Katowice - Wrocław - Zielona Góra - Szczecin - Świnoujście;
  • Suwałki - Białystok/Lublin - Warszawa - Poznań - Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.
Gwiazdy bez matury [Popek, Kayah, Dawid Kwiatkowski] | ESKA XD - Maturalnie #21