W Szczecinie tymczasowo ruszą manualne testy na obecność wirusa COVID-19

2020-03-25 17:25 Jakub Boruń
laboratorium
Autor: pixnio.com

Mowa o trzecim punkcie badań i wykrywania groźnego wirusa z Wuhan. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie wkrótce będzie wykonywać takie testy, a zadanie powierza diagnostom ze swojego laboratorium.

Testy początkowo będą wykonywanie manualnie, czyli bez używania automatycznego sprzętu. Proces takiego badania trwa niestety dłużej, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Urządzenie do manualnych testów ma trafić do szczecińskiego sanepidu na początku kwietnia. Maszyna kosztuje prawie 100 tysięcy złotych i została sfinansowana z państwowego budżetu. Będzie to pierwszy tego typu sprzęt specjalistyczny w całym województwie zachodniopomorskim.

Ponadto, Szczecin niebawem otrzyma kolejne urządzenie, które będzie w stanie za jednym razem przebadać nie kilkanaście, a 70 próbek. Koszt sprzętu to 430 tysięcy złotych, a został on ufundowany przez Grupę Azoty - Zakłady Chemiczne Police.

Przypomnijmy - obecnie na terenie Szczecina działają dwie maszyny wykonujące automatyczne testy: w szpitalu przy ulicy Arkońskiej oraz w laboratorium przy Unii Lubelskiej.