To pierwsza taka placówka w Polsce!

2022-10-14 13:46
przedszkolaki z Ukrainy
Autor: Getty Images Polskie przedszkola dostaną duże dotacje za przyjmowanie dzieci z Ukrainy.

W Szczecinie otwarto przedszkole dla dzieci, które uciekły przed wojną. Do "Maleńkiej Krainy" przyjęto już 75 najmłodszych uchodźców z Ukrainy.

Miejsce powstało z potrzeby serca i w odpowiedzi na aktualne potrzeby. Po 24 lutego wiele matek przekroczyło granicę z dziećmi na rękach. Ośrodek utworzono dzięki Fundacji YOUkraine.

- My jako matki i żony bardzo dobrze wiemy, że dzieci to jest nasza przyszłość. To jest ktoś kto nie jest absolutnie wienien tej wojnie. Już niezależnie od tego czy jest to dziecko z Polski, czy z Niemiec czy Ukrainy, jest ono po prostu dzieckiem i zasługuje na spokój, ciepłe ubranie i zaopiekowanie - mówi Irina Lechowicz, dyrektorka przedszkola i założycielka fundacji YOUkraine.

Nauczycielki porozumiewają się po polsku i ukraińsku. Dzięki nim dzieci poprzez zabawę mogą się uczyć języka.

- To co jest dla nas bardzo ważne, to żeby zaopiekować się dziećmi, które nie znalazły miejsc w publicznych przedszkolach, które często są pozostawione w domach, bo ich matki muszą pracować. Często są to dzieci z różnymi traumami - wyjaśnia dyrektorka.

Potrzeby są jednak nadal ogromne.

- Przekroczyliśmy już listę rezerwową. W przedszkolu mamy 75 dzieci, a na liście rezerwowej ponad 200. To jest dla nas przerażające i pokazuje ogromną skalę problemu, z którą coś należy zrobić - dodaje Irina Lechowicz.

W przedszkolu zarówno wychowankowie jak i ich rodzice mogą liczyć na wsparcie psychologa. W przyszłości miejsce ma wzbogacić między innymi sprzęt muzyczny, dzięki któremu najmłodsi będą mogli korzystać z  zajęć rytmiki.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE