Ranking

To najwyższe budynki w Szczecinie. Pierwsze miejsce może was zaskoczyć! [RANKING]

2023-11-13 15:38

Mimo że Szczecin nie jest znany ze swoich wysokich budynków, to w ostatnim czasie zaczęło się to zmieniać. Budowa wieżowca Hanza Tower sprawiła, że Szczecin w końcu może pochwalić się prawdziwym drapaczem chmur. Które budynki w Szczecinie są najwyższe? Sprawdźcie nasz ranking!

Który wieżowiec w Szczecinie jest najwyższy?

W naszej liście uwzględniamy jedynie wieżowce! Oznacza to, że nie znajdziecie na niej dawnego 64-metrowego (18-piętrowy) elewatora zbożowego Ewa wybudowanego w 1935 roku, ani liczącego 250 metrów komina Wiskordu znajdującego się w Żydowcach. Najwyższe konstrukcje oraz kościoły w Szczecinie pokażemy w kolejnych artykułach! 

4. miejsce - Wieżowiec Widok przy ul. Bandurskiego - 55 metrów

W 2009 roku zakończono budowlę wieżowca Widok przy ul. Bandurskiego 96 w Szczecinie. Mierzący 55 metrów budynek stoi w otoczeniu dwunasto i jedenasto kondygnacyjnych wieżowców osiedla biskupa Bandurskiego. Jeżeli mówimy o budynkach stricte mieszkalnych, to wieżowiec Widok jest najwyższym tego typu budynkiem w Szczecinie. 

3. miejsce - Sky Garden przy ul. Niedziałkowskiego - 65 metrów

Budynek uznawany za pierwszy wysokościowiec w Szczecinie został zbudowany w latach 1972-75 i oddany do użytku w 1980 roku. Przez kilka dekad 65-metrowy Sky Tower działał jako główna siedziba Radia Szczecin i Telewizji Polskiej. W 2015 roku budynek został sprzedany firmie Idea Inwest, która rozpoczęła gruntowny remont Sky Tower, w celu oddania luksusowego apartamentowca. Po zakończeniu remontu wieżowiec ma liczyć 72 metry. 

2. miejsce - Pazim - 92 metry

Oddany w 1992 roku wieżowiec Pazim był symbolem przemiany ustrojowej w Szczecinie. W skład kompleksu Pazim wchodzi luksusowy hotel Radisson, a także główna siedziba Polskiej Żeglugi Morskiej. 22-kondygnacyjny budynek położony przy Placu Rodła był najwyższym w Szczecinie aż do 2021 roku. 

1. miejsce - Hanza Tower - 104 metry

Oddana w marcu 2021 roku Hanza Tower liczy sobie 104 metry i znajduje się przy al. Wyzwolenia 50. Pokaźny wieżowiec został wybudowany przez firmę J.W. Construction Holding i ma aż 27 kondygnacji! W środku znajduje się 480 lokali mieszkalnych, z których największe mają nawet 220 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji mógł wynieść nawet 200 milionów złotych. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE