ZDROWIE

Te badania możesz zrobić za darmo na NFZ. Sprawdź listę!

2023-03-24 11:24

Warto raz na jakiś czas skontrolować gruntownie stan swojego zdrowia. Niedawno listę powiększono o kolejne pozycje, dzięki czemu coraz więcej badań można zrobić w ramach NFZ i to za darmo! Warto jednak znaczyć, że są one możliwe w przypadku lekarzy, którzy podpisali umowę na opiekę koordynowaną.

Te badania zrobisz za darmo na NFZ

Warto pamiętać o tym, że jakie konkretnie dostaniemy badanie, decyduje lekarz. W przypadku prośby o zrobienie kontrolnych badań wypisze on skierowanie na te, które są najważniejsze. Na bardziej zaawansowane wystawi zlecenie dopiero lekarz specjalista, np. kardiolog. Badania są wykonywane w laboratorium lub pracowni, z którą dana placówka ma podpisaną umowę o współpracy.

Co ważne, w ramach tzw. opieki skoordynowanej, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, tzw. lekarze rodzinni oraz interniści, współpracują ze specjalistkami, pielęgniarkami i dietetykami. Mogą zajmować się oni profilaktyką oraz diagnozowaniem z takich dziedzin jak:

  • endokrynologia,
  • diabetologia,
  • kardiologia,
  • pulmonologia.

Warto zapytać w swojej przychodzi, czy któryś z lekarzy nie korzysta z takiej możliwości.

Czy powinien powstać NFZ dla zwierząt?
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE