Szczeciński żabi patrol znowu w akcji. Warto uważać na płazy na terenie miasta

2021-03-31 7:20
Żaba Szczecin
Autor: pixel2013/CC0/pixabay.com

Okres godowy chronionych ropuch szarych rozpoczęty. W związku z tym Zakład Usług Komunalnych oraz Centrum Edukacji Leśnej apelują o ostrożność, szczególnie przy Jeziorze Szmaragdowym, przy Goplanie oraz na ulicy Jęczmiennej przy Parku Leśnym Klęskowo.

Chroniony gatunek ropuch można już spotkać w wielu miejscach Szczecina. Tak, jak co roku, najwięcej migruje ich w okolicy jeziora Szmaragdowego, przy Goplanie, również przy Parku Leśnym Klęskowo.

Przy ulicy Kopalnianej, tuż przy Jeziorze Szmaragdowym, pojawił się znak zakazu wjazdu. Obecnie można dojechać wyłącznie do parkingu. Każdego dnia pracownicy Zakładu Usług Komunalnych oraz Centrum Edukacji Leśnej przenoszą w tym miejscu do jeziora co najmniej kilkadziesiąt ropuch chroniąc płazy przez rozjechaniem przez auta oraz przed rozdeptaniem. Dodatkowo przy Szmaragdowym rozłożona została specjalna siatka ograniczająca możliwość wtargnięcia przez ropuchy na jezdnię. Podobna siatka znalazła się na ulicy Jęczmiennej – tuż przy Parku Leśnym Klęskowo.

Pracownicy ZUK ratują również płazy przy Goplanie. Tam pojawiają się mniejsze ilości ropuch. Spowodowane jest to tym, że korzystają z przepustów znajdujących się pod drogą pieszo-rolkowo-rowerową. Jeśli pojawi się taka konieczność – tam również rozłożona zostanie siatka.

Pracownicy apelują o ostrożność w tych miejscach. Nie należy również przenosić ropuch na własną rękę.

Sonda
Powrót do szkoły po Wielkanocy - powinien nastąpić?
Roboty nauczyły się tańczyć | ESKA XD - Mobmania #15
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE