Szczecin czeka na obwodnicę. Urzędnicy stworzyli wydarzenie i odliczają

2021-02-19 12:28 AWIR
Szczecin czeka na obwodnicę
Autor: G-R Mottezhref/Unsplash

Chodzi o jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w stolicy Pomorza Zachodniego, czyli Zachodnią Obwodnicę Szczecina. Parlamentarzyści zapowiedzieli, że przetarg na budowę ogłoszą za nieco ponad 130 dni. To niewiele biorąc pod uwagę, że obwodnica zapowiadana jest od kilkunastu lat.

30 czerwca tego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na Zachodnią Obwodnicę Szczecina. Taką deklarację złożyli zachodniopomorscy parlamentarzyści razem z wojewodą Zbigniewem Boguckim. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Szczecinie. Pierwsze jej zapowiedzi pojawiły się kilkanaście lat temu.

Wszystko dotąd szło jednak bardzo powoli. Już ponad dwa lata temu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował, że zachodnie obejście Szczecina będzie budowane w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. To miało przyspieszyć działania.

Konkretnych deklaracji doczekaliśmy się w tym tygodniu. – Blisko 1,5 mld zł zostało przeznaczone na poprawę dostępu kolejowego do portu Szczecin i Świnoujście, zdecydowano o dokończeniu budowy drogi S3 i co najważniejsze – podjęto decyzję o budowie Zachodniej Obwodnicy Szczecina, która jest kluczowa dla regionu – wyliczał wiceminister Marek Gróbarczyk.

Miasto od razu odpowiedziało na te deklarację. - Trzeba cieszyć się, że rząd naszego państwa dostrzegł Szczecin i Police z chemicznym, państwowym gigantem – powiedział prezydent Szczecina. - Niepokoić może nas polityczna narracja obok tej informacji – ale Szczecin trzyma za słowo! W połowie roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg na realizację Zachodniej Obwodnicy Szczecina – dodał.

Co więcej, powstało specjalne wydarzenie na Facebooku. Datowane jest na 30 czerwca tego roku. Wtedy - według zapowiedzi rządu - ma zostać ogłoszony przetarg na Zachodnie Obejście Szczecina. Odliczanie trwa. Obwodnica ma przede wszystkim ułatwić przejazd przez miasto i wyprowadzić z centrum ciężkie pojazdy.

Tak wygląda praca pługopiaskarki