H&M

i

Autor: Jan Bielecki/East News

Niemcy

Strajki pracownicze w H&M. Płace są absurdalnie niskie!

2023-06-05 11:38

H&M to jedna z największych sieciówek odzieżowych na świecie. Szwedzka marka znana jest z niskich cen, co jednak negatywnie odbija się na zarobkach pracowników. Sytuacja jest szczególnie napięta w Niemczech, gdzie aktualnie trwa strajk pracowniczy. Protesty obejmują Bremę oraz Dolną Saksonię.

Strajk pracowników H&M

Strajk pracowniczy potwierdził w rozmowie z niemieckim portalem Weser-Kurier rzecznik związku zawodowego Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft Tobias Uelschen. Pracownicy H&M protestują przeciwko niskim płacom. Strajk aktualnie dotyczy trzech obszarów Bremy oraz Dolnej Saksonii- Obernstrasse, Weserpark oraz Waterfront.

Według związku zawodowego około 70 uczestników wsiadło rano do pociągu demonstracyjnego jadącego przez Bremę. Pociąg jechał z siedziby związków zawodowych do oddziału H&M. Pracownicy nie wznowili pracy na cały dzień. Według rzecznika Verdiego, Uelschena, żaden sklep nie został zamknięty z powodu piątkowego strajku ostrzegawczego, ale z pewnością doszło do utrudnień - czytamy na Weser-Kurier

Czego domagają się pracownicy H&M?

Powodem strajku są nieudane negocjacje płacowe. Związek zawodowy domagał się wzrostu płac dla pracowników o około 15% (2,5 euro na godzinę). Podniesienie płac miało by uwzględniać także jednorazową rekompensatę inflacyjną na poziomie 1000 euro. Strajki mają potrwać do przyszłego tygodnia, kiedy wznowione zostaną negocjacje z przedstawicielami H&M. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE