Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 nie przebiega zgodnie z planem

i

Autor: Prasesh Shiwakoti (Lomash)/Unsplash Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 nie przebiega zgodnie z planem

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 z problemami. Powód zaskoczył seniorów 70+

2021-01-22 10:17

Gniew, złość i rozczarowanie - tak wygląda w piątek sytuacja pod szczecińskimi przychodniami. Od samego rana seniorzy 70+ czekali w kolejce, bo miała ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Dlaczego odeszli z kwitkiem i co o tym sądzą?

Problem z rejestracją na szczepienia przeciw COVID-19

Seniorzy w szczecińskich przychodniach dowiedzieli się, że rejestracja jest niemożliwa. Powód? Brakuje terminów dla seniorów 70+ oraz na drugą dawkę dla grupy 80+. W większości szczecińskich placówek kalendarze szczepień są wypełnione do 31 marca. Punkty szczepień dostają 30 dawek szczepionki na tydzień. Narodowy Fundusz Zdrowia nie informuje przychodni, kiedy ta liczba się zwiększy. 

Seniorzy dopiero w przychodniach dowiedzieli się, że rejestracja jest niemożliwa. W rozmowach z reporterem Radia Eska nie kryli oburzenia:

- Oficjalnie mówili, że rejestracja rusza 22 stycznia. Nie wiedzieli, że nie będzie rejestracji? Wiedziano o tym! Bałagan jest niesamowity. Później mówią, że ludzie nie chcą się szczepić, no ale jak nie chcą? W telewizji to tylko ładnie się mówi. Kłamią, że od dziś rejestracja dla 70+. Szlag by trafił tę Polskę całą! - mówili seniorzy pod jedną z przychodni. 

Jak zarejestrować się na szczepienie 70+?

Na szczepienie przeciw COVID-19 od zeszłego piątku - 15 stycznia umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia lat. W piątek 22, o godz. 6 dołączyły do nich osoby urodzone w latach 1942–1951. Szczepienia tych osób rozpoczną się w poniedziałek 25 stycznia. E-skierowania dla tej grupy wystawiane są automatycznie w systemie według PESEL. Nie mają one kodu, jak inne skierowania. Ważne są przez 90 dni. Nie obowiązuje też żadna rejonizacja, co oznacza, że osoba może wybrać dowolny proponowany punkt szczepień.

Jak wygląda umówienie na termin szczepienia COVID-19?

Seniorzy mogą umawiać się na termin szczepienia na trzy sposoby z wykorzystaniem centralnego systemu e-rejestracji, integrującego indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Nie muszą tego robić osobiście, bo przy telefonicznej rejestracji wystarczy podać imię, nazwisko, numer PESEL osoby, która zgłasza się do szczepienia. Jedną z dróg umówienia się na nie jest zarejestrowanie poprzez całodobową infolinię NFZ działającą pod numerem 989. Konsultant zaproponuje termin i miejsce szczepienia.

Drugim sposobem jest rejestracja elektroniczna przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta. Dostępne jest ono na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). DO IKP można się też zalogować wykorzystując konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.

Seniorzy mogą skorzystać też z trzeciej opcji, umówić wizytę w punkcie szczepień. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana na specjalnej stronie internetowej. Takich miejsc jest obecnie na mapie Polski 5981.

Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu poprzez specjalnie uruchomione infolinię dla mieszkańców każdej gminy. Po ustaleniu terminu pacjent otrzymuje SMS na podany numer telefonu z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy obawiasz się szczepienia przeciwko koronawirusowi?
ESKA XD #014