spowiedź

Rachunek sumienia podczas Wielkiego Postu. Jak się go robi? Zobacz listę pytań

2024-03-20 8:41

Trwa Wielki Post, więc wielu chrześcijan właśnie rozpoczyna także okres pokutny. Podczas tego okresu warto wybrać się do spowiedzi, jednak wcześniej należy sporządzić rachunek sumienia. Jak to zrobić? Jakie grzechy tam zawrzeć?

Co to jest rachunek sumienia?

To nic innego jak dłuższa analiza, która ma miejsce przed przystąpieniem do sakramentu pojednania. Dobry rachunek sumienia jest jednym z pierwszych warunków porządnej spowiedzi. Pomaga on też odkryć, jak się rozwijamy moralnie czy duchowo. Zadajemy sobie mnóstwo pytań, jak zgrzeszyłem, co zrobiłem, ale najważniejsze – czy żałuję swojego zachowania? Każdy wykonany rachunek sumienia do fundament nawracania swojej osoby ku pełnej wierze.

Wielu księży zaleca też codzienny rachunek sumienia. To większa szansa na rzucenie wyzwania swoim słabościom oraz podejmowanie konkretnych decyzji. Taki powinien trwać maksymalnie 5 minut. A ogólny, miesięczny? Około 15 minut.

Rachunek sumienia: te pytania pomogą odkryć grzechy

Co ważne, sam rachunek sumienia należy rozpocząć oraz zakończyć modlitwą. Na sam koniec trzeba również wyrazić żal za grzechy i postanowienie poprawy

„Najbardziej do rachunku sumienia nadają się teksty, których należy szukać w Dekalogu i w katechezie moralnej Ewangelii i Listów Apostolskich: w Kazaniu na Górze i pouczeniach apostolskich" – głosi Katechizm Kościoła Katolickiego.

Takie pytania zadaj sobie podczas wykonywania rachunku sumienia.

Po odpowiedzeniu na te pytania i zrobieniu listy grzechów warto podzielić je na grzechy ciężkie i grzechy lekkie. Warto przypomnieć, że grzechy lekkie zostają odpuszczone podczas spowiedzi powszechnej. Ciężkie - tylko podczas tej "oficjalnej" spowiedzi u księdza.