14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie.

i

Autor: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie.

​Porozumienie jest, czas na współpracę. Wojsko rozpoczyna szkolenia z ratownikami wodnymi!

2020-10-15 13:36

Dwie ochotnicze formacje ze Szczecina podpisały umowę na temat szkoleń oraz wsparcia w razie sytuacji kryzysowych. Od nowego roku, żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą szkolić się razem ze szczecińskimi ratownikami WOPR.

Żołnierze 14. ZBOT szkolili się pod okiem szczecińskich ratowników WOPR już w lipcu tego roku. Podpisany właśnie dokument, rozszerzający te działania na współpracę z całym zachodniopomorskim WOPR, podpisali w sali tradycji 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, p.o. jej dowódcy, ppłk Mirosław Radwan i prezes zarządu Zachodniopomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tomasz Zalewski. Porozumienie to przewiduje, że żołnierze 14. ZBOT będą szkolić się stale pod okiem wodnych ratowników tak, jak robili to już w lipcu tego roku w Szczecinie.

- Przeszkoleni przez WOPR żołnierze - ochotnicy mogą stanowić realne wsparcie dla działań ratowników na wodzie w sytuacjach kryzysowych, takich jak na przykład poszukiwanie zaginionych osób. Nasi terytorialsi i sprzęt jakim dysponujemy, czyli łodzie płaskodenne z silnikami zaburtowymi mogą być przydatni we wspieraniu operacji przeciwkryzysowych prowadzonych przez WOPR - mówi ppłk Mirosław Radwan. - Mamy w swoich szeregach ratowników wodnych i sterników motorowodnych. Część z nich została już przeszkolona przez szczecińskich ratowników, ale w nasze szeregi wciąż wstępują nowi żołnierze, którzy będą chcieli się szkolić i zdobywać nowe kompetencje i umiejętność. To porozumienie umożliwia taką stałą współpracę.

Jak będą wyglądały szkolenia?

Takie szkolenia polegać będą zarówno na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, poznawaniu sprzętu i zasad prowadzenia akcji ratowniczych i operacji przeciwkryzysowych, jak i praktycznym szkoleniu. Tak jak w lipcu w Szczecinie, żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą pełnić dyżury razem z woprowcami, prowadząc wspólne patrole na łodziach motorowych na szczecińskich i zachodniopomorskich akwenach wodnych.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała z końcem września ub. roku i liczy dziś ponad 450 żołnierzy-ochotników i kadry zawodowej. Jej zadaniem jest wspieranie społeczności lokalnej, m.in. w działaniach antykryzysowych.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie.

i

Autor: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie.
Eksplozja 5-tonowej bomby z czasów II Wojny Światowej "Tallboy"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE