Polska będzie miała nowe wyspy! Są naprawdę wyjątkowe! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

2021-05-12 11:38

Na mapie Polski stale pojawiają się nowe punkty. Wkrótce do atlasów i podręczników geografii trafią dwie zupełnie nowe wyspy. Nie pozyskamy ich jednak od innego kraju, lecz sami je tworzymy. Na Zalewie Szczecińskim powstaje Brysna, wkrótce dołączy do niej wyspy Śmięcka. Kiedy będziemy mogli je zwiedzać i na nich wypoczywać?

Dwie nowe wyspy powstają na Zalewie Szczecińskim na wysokości 22 i 28 km toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Ich budulcem jest urobek pochodzący z pogłębiania tego toru. Do wydobycia podczas prac jest łącznie ok. 23 mln metrów sześciennych urobku

Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m zwiększy się maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina z 9,15 m do ok. 11 m. To oznacza, że szczeciński port będzie mógł przyjmować znacznie większe statki niż dotychczas. Prace mają się zakończyć w 2022 roku i łącznie pochłoną ok. 1,4 mld zł!

Wyspa Śmięcka i Brysna na Zalewie Szczecińskim 

Powstające wyspy mają już swoje nazwy, które wybrali internauci w konkursie. Mniejsza z wysp, która docelowo będzie liczyć 123 ha powierzchni, będzie nazywać się Brysna. Większa, (250 ha), która powstanie na kolejnym etapie prac, będzie figurować na mapach jako wyspa Śmięcka. Nazwa pierwszej z wysp powstała z połączenia słów “bryza” i “sny”. Druga jest nawiązaniem do Śmieckiej Kępy - dawnej osady w rejonie Zalewu Szczecińskiego. 

Obie wyspy nie będą dostępne dla ludzi. Zostanie na nich nasadzona roślinność i będą siedliskiem dla ptaków. 

QUIZ Do jakiego państwa należy ta wyspa?

Pytanie 1 z 10
Do jakiego kraju należy Sumatra?
ESKA XD #022 - LODY EKIPY, Promyk nadziei, odchudzanie po lockdownie, rekordowe mandaty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE