świat

Polak zginął w Strefie Gazy. Tragiczne doniesienia z Bliskiego Wschodu

2024-04-02 7:31

Wolontariusze z Polski, Wielkiej Brytanii i Australii zginęli podczas jednego z nalotów w Strefie Gazy na Bliskim Wschodzie - tak podała agencja Reuters. Według palestyńskich władz mieli oni należeć do organizacji humanitarnej World Central Kitchen. Co dokładnie wiadomo? Jest reakcja Stanów Zjednoczonych!

Nalot na Strefę Gazy. Nie żyje Polak

Na razie nie podano dokładnych danych zabitego Polaka.

Dwie agencje informacyjne, Reuters oraz Associated Press wraz z portalem "Times of Israel" podali informację o ataku w Strefie Gazy. Jeden z pocisków miał trafić w auto wjeżdżających do Gazy wolontariuszy. Przewozili oni pomoc humanitarną, która kilka godzin wcześniej przypłynęła statkiem z Cypru. Zginął tam nie tylko Polak, ale też i obywatele Australii, Wielkiej Brytanii. Obywatelstwo jednej z osób wciąż jest ustalane. Media dodają, że zginął też palestyński kierowca. Łącznie miało zginąć siedem osób.

Całą sprawę potwierdził premier Australii Anthony Albanese i skontaktował się już z ambasadorem Izraela, aby wyjaśnić całą sprawę.

- Izraelski rząd musi położyć kres masowemu zabijaniu. Musi położyć kres ograniczaniu pomocy żywnościowej, zakończyć zabijanie ludności cywilnej i pracowników organizacji humanitarnych oraz zaprzestać używania żywności jako broni -  Jpowiedział Jose Andres, założyciel i szef WCK.

Do całej sprawy odniósł się też Biały Dom, który jest wstrząśnięty całą sytuacją.

- Jesteśmy załamani i głęboko zaniepokojeni atakiem. Pracownicy organizacji humanitarnych muszą być chronieni, ponieważ zapewniają rozpaczliwie potrzebną pomoc, dlatego wzywamy Izrael, aby niezwłocznie zbadał tę sprawę - przekazała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson.

Co ciekawe, Izrael również ma w planach przeprowadzić dogłębne śledztwo, aby zbadać okoliczności tego wydarzenia. Dodają także, że chcą umożliwić dotarcie pomocy humanitarnej do potrzebującym w Strefie Gazy.

Polak zginął w Strefie Gazy. Jest reakcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych

- Weryfikujemy obecnie w trybie pilnym te informacje. Zwróciliśmy się do ambasady Izraela, sił bezpieczeństwa i sił zbrojnych Izraela w prośbą o wyjaśnienia. Na razie dysponujemy jedynie informacjami agencyjnymi. Dostaliśmy też informację od tej organizacji humanitarnej, która zajmuje się pomocą mieszkańcom Gazy. Wiemy, że ostrzał wydarzył się w północno-środkowej części Gazy, że wśród osób, które zginęły, jest wymieniamy obywatel Polski. Teraz trwają wszystkie działania, mające na celu ustalenie przebiegu wypadków - przekazał PAP, rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Udostępniony w internecie film pokazuje, jak ratownicy medyczni przewożą ciała do szpitala i okazują paszporty trzech spośród zabitych. Wśród nich jest polski paszport. Na innym wideo widać ciała pięciu zmarłych osób, leżące w szpitalu Al-Aksa w mieście Dajr al-Balah w centrum Strefy Gazy. Mają na sobie strój ochronny z logo organizacji charytatywnej

Raport - Adrian Zandberg - Czy wojna w Izraelu zagraża Polsce?